banner

Gastronomi Dünyası’nın büyük buluşması

Türk Mutfağı Derneği tarafından 23 Nisan 2016 tarihinde ikincisi düzenlenen“Yemeğini Keşfet”, dünyanın takip ettiği şef ve fikir liderlerini Türk gastronomi dünyasının ünlü isimleri ile bir araya getirdi. Tam 12 saat yemek konuşuldu.

Bu senenin teması “Cesaret”

Cesaret sponsoru olarak Listerine işbirliği ile gerçekleştirilen ve bu sene ilham kaynağını “Cesaret” temasından alan “Yemeğini Keşfet” etkinliğinde Sahrap Soysal, Sedef İybar, Tolga Atalay, Arda Türkmen, ünlü şef Rudolf Van Nunen gibi yeme içme dünyasına gönül vermiş isimler buluştu.

Bomontiada’da gerçekleşen etkinlikte tecrübelerini paylaşarak insanlara farklı bir bakış açısı kazandırmayı hedefleyen, hem içerik hem de tasarım olarak cesur ve sıra dışı yaklaşımlarıyla tüm dünyada ve gastronomi sahnesinde ses getiren konuşmacılar buluştu. Aralarında “Fool” dergisinin yaratıcıları İsveçli Lotta ve Per Anders Jörgensen, genç yaşta Noma’nın pasta şefi olup 6 senenin sonunda ayrılarak Kopenhag’ın Torvehallerne pazarında bir taco dükkanı açan Meksika asıllı Amerikalı Rosio Sanchez, ufak üreticilere ve sürdürülebilir tarıma destek vermek, sofra geleneklerini yaşatmak için Beyrut’un ilk çiftçi pazarı Souk el Tayeb’i kuran Lübnanlı Kamal Mouzawak, ünlü İspanyol şef kardeşler Joan, Jordi ve JosepRoca ile birlikte Tire’den Gaziantep’e yaptığı mutfak keşiflerini “The Turkish Way” filmi ile belgeleyen İspanyol yönetmen  Luis González, Sydney’deki restoranları Efendy ve Anason Mezebar’la büyük beğeni toplayan ve IACP tarafından en iyi uluslararası kitap seçilen Anatolia’nın yazarı şef Somer Sivrioğlu, 1999’da açıldığı günden beri bir çok ödüle layık görülen Changa’nın kurucularından Tarık Bayazıt, Bayburt’ta çağdaş sanat ve geleneksel el sanatlarını aynı çatı altında sergileyen ve Avrupa Parlamenterler Meclisi tarafından verilen “2014 Yılı Avrupa Konseyi Müze Ödülü”ne layık görülen Baksı Müzesi’nin kurucusu Hüsamettin Koçan, Gelveri Şarapları’nın kurucusu ve üreticisi UdoHirsch, Senaryo Yazarı ve Yönetmen Kerem Deren gibi isimler konuşmacı olarak sahne aldı.

“Yemeğini Keşfet” konuşmalarla olduğu kadar özellikli sofraları ve ikramlarıyla da katılımcılara farklı bir deneyim yaşattı.

Kahvaltı ile başlayan etkinlikte öğle yemeğinde sokak satıcılarının hazırladığı, İstanbul sokak yemeklerinden bu kültürü en iyi yansıtacak bir seçki sunuldu. Akşam yemeğinde ise uçsuz bucaksız bir sofra, İstanbul’un tarihi lokantalarının en çok bilinen imza mezeleriyle donatıldı.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz