banner

Food Expo’ya geri sayım

Mayıs ayında başlayan ve 30 Ekim’de sona erecek olan fuar için şu ana kadar yapılmış en büyük uluslararası Food Expo diyebiliriz zira 140 ülke için 1.1 milyon metrekarelik alan ayrılmış ve her ülke kendi mutfağını meraklılarıyla paylaşıyor, her ülke kendi kültürüne özgü showları izleyenlere sunuyor.

Dünyadaki pek çok şef, gastronomi yazarı, gurme, yeme içme dünyasındaki isim, hatta futbolcular, sanatçılar bile fuarı ziyaret etti.

Fuarda gastronomiye ilişkin workshoplar düzenleniyor, show’lar, dans gösterileri yapılıyor, mutfakta yaratıcılık, gıda güvenliği, sunum, restoran işletmeciliği, sürdürülebilir gelecek için inovasyon, gıdanın geleceği, organik gıda ve tarım gibi sayısız konuda oturumlar düzenleniyor, şefler özel yemekler hazırlıyor, tadımlar yapılıyor. Dileyen katılımcı 3 dolarlık yiyecek de satın alabiliyor, fine dining bir yemek de tadabiliyor.

Bu fuar Türkiye için de çok önemli çünkü belki de ilk defa bu kadar geniş katılımlı bir platformda, mutfağımızı diğer kültürlerle paylaşma imkanı buluyoruz. Geçtiğimiz hafta yazar Aylin Öney ile Yemek kültürü ve Yiyecek İçecek Yönetimi konularında danışmanlık veren Osman Serim Milano’daydı ve Türk kültürünün vazgeçilmezleri olan kahvaltı, buğday ve ekmek, mantı, tarhana gibi unlu mamullerimizi dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerle paylaştı.

Food Expo’nun bitmesine çok az bir zaman kaldı. 31 Ekim’de güzel bir organizasyonla kapanış yapacaklar. Daha geçen hafta instagramdan Ertuğrul Özkök, Levent Erden, Levent Özçelik, Hande Altaylı fuarı ziyaret etti. Ben de bu hafta International Hospitality Exhibition için Milano’dayım. Elbette Food Expo’ya da uğrayacağım. Oralardaysanız görüşmek üzere.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz