banner

En iyi barista Türkiye’den

Avrupa’nın en iyi baristası Starbucks Türkiye’den Gürkan Kumak seçildi.

Avrupa’nın en iyi baristası Türkiye’den Starbucks Türkiye baristası Gürkan Kumak, Starbucks’ın EMEA bölgesindeki 21 ülkedeki baristalar arasında düzenlediği yarışmada girdiği mücadeleden şampiyon olarak çıktı. Londra’da yapılan finalde Gürkan, Bar Becerileri, Kahve Tadımı ve İmza İçeceği etaplarında en yüksek puanları alarak birinci oldu.

Türkiye Barista Şampiyonası’na katılan 423 partner arasından birinci olarak Türkiye’yi Londra’daki finalde temsil etmeye hak kazanan Gürkan, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’daki 21 ülkenin en iyi baristalarıyla yarıştı.

Starbucks’ın EMEA bölgesinde düzenlediği ve her ülkenin en iyi baristasının yarıştığı organizasyonda Türkiye’yi ilk kez Starbucks Türkiye Barista Şampiyonası birincisi Gürkan temsil etti. Yarışmada ilk dörde girmeyi başaran Gürkan, finalde ise Bar Becerileri, Kahve Tadımı ve İmza İçeceği etaplarında en yüksek puanları alarak Avrupa’nın en iyi baristası seçildi.

Sahlepten esinlenip Spiced Latte’yi yarattı

Gürkan’ın, imza içecek kategorisinde milli içeceğimiz Sahlep’ten esinlenerek oluşturduğu Spiced Latte, tüm kategori içerisinde en çok beğeni toplayan içecek oldu. Gürkan, babannesinin çocukluğunda hazırladığı Sahlep’ten esinlenerek yarattığı içeceğini anılarıyla birlikte jüriye sundu.

Finalistlerin rastgele seçilen bir Starbucks çekirdek kahvesini kullanarak kahve tadımı yaptıkları etapta da Gürkan büyük başarı kaydetti. Kendi kişisel kahve yolculuğunun hikayesiyle de seyirciyi etkileyen Gürkan, en yüksek skoru alan 4 barista arasından sıyrılarak ‘EMEA Barista Şampiyonu’ unvanını kazandı.

Engskov: “Gürkan tüm Starbucks baristaları için ilham kaynağı…”

Starbucks EMEA Başkanı Kris Engskov, “Starbucks olarak baristalarımızla sonsuz gurur duyuyoruz. Starbucks Barista Şampiyonası bugün, dünyanın dört bir yanındaki Starbucks baristaları için ilham kaynağı olmayı sürdürüyor. Starbucks Barista Şampiyonası’nda onların kişisel hikayelerini dinlemek ve yeteneklerini bizzat izleme fırsatı bulmak, bize büyük mutluluk verdi. Türkiye’den gelen Gürkan Kumak, bu şampiyonanın kazananı olarak, yaptığı sanata olan tutkusunu herkese karşı kanıtladı ve Starbucks’ı farklı kılan yüksek kalitede bir kahve deneyimini yarattığı özel karışıma taşımayı başardı” şeklinde konuştu.

Starbucks Türkiye partnerlerinden sosyal medya desteği

Yarışma boyunca her ülkeden partnerler sosyal medya hesapları üzerinden adaylarına destek vermeye devam etti. Yarışma alanında kurulan özel ekrandan canlı olarak yayınlanan destek mesajları arasında Starbucks Türkiye partnerlerinin yoğun ve yaratıcı paylaşımları yarışma boyunca tüm katılımcıların ve jürinin dikkat çekti.

2012 yılından beri Starbucks Türkiye partneri olan Gürkan, Akasya AVM mağazasında Vardiya Müdürü olarak görev yapıyor. Starbucks Türkiye Kahve Otorite Takımına kabul edilen Gürkan, kahve tutkusu ile tüm Türkiye partnerlerine ilham vermeye devam ediyor.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz