banner

Doluca’nın Altın Madalyalı Şarapları

Geçtiğimiz haftalarda Doluca Şarapları’nın yeni üretim tesislerini gezdim.

Daha önce Mürefte’de olan ve 45 kişilik arkadaş grubumla ziyaret ettiğim tarihi şarap fabrikasından sonra, 2011 yılında Çerkezköy’deki yeni üretim tesislerine taşınan firma, yeni yerinde devasa bir alana yayılmış. Üç nesildir, hani neredeyse Cumhuriyet’ten beri şarap üreten firma, bu yıl 90. yaşını kutluyor. Bırakın şarap alanını, diğer endüstriler de dahil 90 yılı devirmek her markaya nasip olmaz. Kutman ailesi, sahiden Türkiye’nin gurur duyacağı bir tesis ortaya çıkarmış.

Şarabın salkımdan toplanıp eskitilmesi, şişelenmesi ve kadehe gelene kadarki yolculuğunu sevgili Sibel Kutman’dan ve deneyimli edoluca2kibinden dinlediğim ziyaretimde, 43 tonluk mesarasyon tankında bekletilen rose ve kırmızı şarapların hikayesini dinlemek ve beyaz şarapların nasıl elde edildiğini öğrenmek çok keyifliydi. Tamamen sabırla bilimin ve yılların tecrübesinin birikimi…

Bahsettiğim 43 tonluk maserasyon tanklarından, fireleri de attıktan sonra yaklaşık 60 bin şişe kırmızı ve rose şarap çıkıyor. Çeşitli hacimlerde daha küçük tonajlarda, farklı tanklar da var. Her birinde farklı şaraplar şişelenip rafta yerini almayı bekliyor.

Ziyaretim sırasında 45’in üzerinde ürün üreten Doluca Şarapları’nın Altın Madalyalı şaraplarını tatma şansım oldu. Denediklerimden en çok mikro bağcılık esasına göre yetiştirilen Alçıtepe Cabernet Sauvignon- Shiraz 2012’yi ve Saroz üzümlerinin 12 aylık fermantasyonunu Fransız meşe fıçılarda tamamlayarak eskitilen Sarafin Chardonnay’ı beğendim. Kadifemsi akıcılığa sahip olan Sarafin ile diğer tüm şaraplar Roka Catering’in enfes yemekleriyle eşleştirilerek sırasıyla sunuldu.

Neler denedim? doluca

  • Alçıtepe Cabernet Sauvignon- Shiraz 2012
  • Alçıtepe ‘Kirte’ Cabernet Sauvignon
  • Tuğra Öküzgözü
  • Sarafin Merlot
  • Karma Merlot Boğazkere
  • Sarafin Chardonnay
  • Safir
Neler öğrendim?
Kalın onay işaretiBu yıl Doluca’nın 90. yılı. Neredeyse Cumhuriyet’ten beri 3 kuşatır şarap üreten bir marka.
Kalın onay işaretiMürefte’deki fabrikadan 2011’de taşınmışlar, Çerkezköy’de akıllı makinelerin çevrelediği, devasa, gurur duyulacak bir fabrika ortaya çıkarmışlar. Bağa iyi bakarsanız 60- 70 yıl size ürün verebiliyormuş ama mutlaka özenle bakmak lazım.
Kalın onay işaretiŞarap olacak üzümler aromasını kaybetmemek için asla yıkanmazmış.
Kalın onay işaretiÜzdoluca4ümün salkımı, sapı, istenmeyen çöpleri Türkiye’de ilk kez Doluca’nın kullandığı özel bir makineyle ayıklanıyormuş. Beyaz şaraplar hava yastıklı presste kendi ağırlıklarıyla akıyormuş. Sızma zeytinyağı gibi…Hava yastığı bunu şişiriyor ve üzümler kademe kademe sıkılıyor.
Kalın onay işaretiBağlar bozulup üzümler toplandıktan sonra, Kasım ayında üzümün posaları (cibre) toprağa gübre olarak kullanılırmış. (kompost yapan kim varsa hepsini alkışlıyoruz) Doluca ayrıca yağmur sularını toplayıp yeniden kullanıyormuş, bu açıdan da alkışı hak ediyor.
Kalın onay işaretiMaserasyon tanklarında şarabın kaderi belli olurmuş. Birkaç gün tutulan da 3 hafta tutulan da varmış.
Kalın onay işaretiSek dediğimiz şarapta ortalama 4 gr şeker olurmuş.
Kalın onay işaretiTürkiye’de toplamda 65 milyon litre şarap üretiliyormuş. Bunun ortalama yüzde 25’ini Doluca üretiyor. Üretilenin yaklaşık yüzde 35- 40’ı HORECA dediğimiz turizm sektörüne satılıyormuş.
Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz