banner

Diplomasi Sofraları’nda Meksika Rüzgarı

Kadir Has Üniversitesi tarafından, bölgelerarası mutfak kültürü mirasının ortaklaştırıcı özelliği esas alınarak başlatılan Diploması Sofralarının beşinci konuk ülkesi Meksika oldu.

Komşu ülkeler ile arasındaki kültürel, sosyal ve ekonomik ilişkileri geliştirmek amacıyla başlayan “Diplomasi Sofraları” 3 Eylül 2015 Salı günü Meksika daveti ile devam etti. Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Merkezi’nin uzmanlık alanlarıyla desteklediği Diplomasi Sofrası’na, Meksika Ticari Konsolosu Jorge Cruz ve Meksika Konsolosu José Antonio Mendoza Labra ile Meksika Kültürel Ateşesi José Cárdenas’ın yanı sıra iki ülkeden akademisyenler, medya mensupları, iş adamları, diplomatlar ile kamu kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

Meksikalı ödüllü şef Arturo Garcia Mogollon aşçılığını yaptığı ve Meksika rüzgarının estiği yemekte Meksika’nın en ünlü yemeklerinden biri olan Mole Negro ikram edildi. Karışık Meksika biberleri ve çikolata ile karamelize edilmiş sos eşliğinde tavukla sunulan Mole Negro; Meksika’da özellikle düğünlerde, yeni doğan bebeklerin partisinde ya da ölen yakınlarının ardından yapılıyor.

“Diplomasi Sofrası”nın açılışında konuşma yapan Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın da, daha önce Yunanistan, Ermenistan, İsrail, Ukrayna ve Suriye ile gerçekleştirdiğimiz “Diplomasi Sofraları” etkinliğimizin şimdiki konuğu coğrafya olarak en uzaktaki ülke Meksika. Üniversite olarak özellikle uluslararası ilişkiler alanında çok güçlü bir akademik yapıya sahibiz ve bu ekip ile “Diplomasi Sofraları” gibi çok yönlü etkinliklerle birlikte Türkiye’de dış ilişkiler alanında birçok araştırma ve tartışmayı gündeme taşıdık” dedi. Aydın, Diplomasi Sofraları projesi ile mutfak kültürü mirasının ortaklaştırıcı özelliği sayesinde komşu ülkeler arasında sosyal, kültürel ve ekonomik ilişkileri geliştirmesi hedeflendiğini belirterek, Diplomasi Sofraları’nın Meksika, Yunanistan, Ermenistan, İsrail, Ukrayna ve Suriye buluşmalarının ardından gelecek dönemde Macaristan ve Amerika gibi çok farklı ülkelerin yemekleri ile devam edeceğini de açıkladı.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz