banner

Delimonti’de peynirin izinde

Bomonti Bira Fabrikası’nın restorasyonunun bitmesiyle yepyeni bir yüze kavuşan alan artık Bomontiada. Buradaki mekanlardan birisi de Delimonti.

Gastronomi market ve restoran konseptini aynı çatı altında bir araya getiren Delimonti, Türkiye’nin dört bir yanından tedarik edilen, çoğu artık üretimi durma noktasına gelen peynir, şarküteri gibi ürünlerin yanısıra onlarca çeşit kahvaltılık ile zeytinyağı seçeneği sunuyor. Mekanda taş fırından çıkan lahmacun, pide gibi şeyler de söyleyebiliyorsunuzi yemek de, peynir ve et tabağı ile şarap da.

Delimonti’de düzenlenen ve çok keyif aldığım bir peynir workshop’ına katıldım, peynirin izini sürdüm. d.ream lezzet koordinatörü Adnan Şahin’in ev sahipliğinde, peynirin duayeni İlhan Koçulu ile gerçekleştirilen “Peynirden Peynir Yapma Atölyesi”nde Koçulu, herkese evlerde kolayca ve damak zevklerine göre peynir yapmanın yöntemlerini anlattı.

Koçulu’nun Anadolu’dan hikayelerle süslediği atölye çalışmasında, peynirin tarihçesinden farklı peynir türlerine, peynirin faydalarından yerel kültürlerle ilişkisine kadar geniş bir yelpazede sohbetler gerçekleştirildi. Koçulu, geleneksel peynirlerin tanımı, yararları, hikayeleri ve uygulama yöntemlerinden de bahsetti. Evlerde peynir yapmanın kolay olduğunu, kestirme ve mayalama yöntemini anlatan İlhan Koçulu, uygulama yaptığımız Karaman Divle Obruk Peyniri, Kars Gravyer Peyniri, Malakan Peyniri ve Kars Eski Kaşar peynirleri hakkında bilgiler verdi. Bildiklerimiz veya yanlış bildiklerimiz konusunda Koçulu’dan bilgi aldık, sorular sorduk. Peynirden peynir yaptık ve sütten peynir yapmayı Koçulu’nun uygulamalı anlatımıyla izledik.

      Üzerinde konuştuğumuz peynirler hakkında biraz bilgi delimontivermem gerekirse;

KARS ESKİ KAŞAR: 1800- 2600 m rakımındaki Kars- Ardahan bölgesinde bulunur. Nisan- Temmuz arasında 1500’den fazla çeşitteki bitkinin yaşam bulduğu yaylalarda beslenen yerel hayvan ırklarının sütlerinden üretilir. 6 aylık olgunlaşma süresinden sonra satışa sunulur. Üretim aşamasında sadece süt, tuz ve şirden maya kullanılır. Yağlı, hoş tadıyla Anadolu’daki diğer peynirlerden ayrılır. Kars Eski Kaşar için yapılan coğrafi işaretli ürün başvuru süreci devam ediyor.

KARS GRAVYER PEYNİRİ: Bölgenin ismiyle anılır. Sarı renkte, yarı sert ve içinde parlak delikleri olan peynir kendine has bir aromaya sahiptir. Anadolu’ya göçle gelen özel peynirlerden biridir. Güçlü aromatik tadıyla Avrupa’da dağ peynirleri grubunda yer alır. Mayıs- temmuz arasında 1800 m rakım üzerindeki yaylalarda serbest beslenen Zavot ve Montofon inek ırklarının taze sütünden yapılır. Üretiminde sadece süt, şirden maya ve tuz kullanılır.

KARAMAN DİVLE OBRUK PEYNİRİ: ‘Türk Rokforu’ olarak bilinen ve lezzetini aylarca 36 metre derinlikte, 257 metre uzunluğunda doğal bir mağarada bekletilmesinden alan ‘Divle Obruk Peyniri’, kendine has tadı ve aromasıyla dünyanın en kaliteli 5 peynirinden biri olarak gösteriliyor. Koyun ve keçi sütünden üretiliyor. Mağaranın en önemli özelliği içinde bulunan bakteriler ve yaz- kış sıcaklığın 4 derecede olması. 3-4 ay boyunca oluşumunu tamamlayan peynir mağaradan çıkarılır. Bu peynirin üretimini artırmak mümkün değil çünkü bu mağaradaki bakteriler başka ortamda çoğaltılamıyor.

MALAKAN PEYNİRİ: 1877 sonrası Rus Çarı (II. Aleksandr) tarafından Kars’a yerleştirilen Malakanlar’dan miras kalan iki peynirden biridir. Ekim- Mart ayı arasındaki dönemde inek sütünden yapılır. Ayva ve portakal reçeli ve Kars çiçek balıyla lezzet uyumuna sahip olan peynir, köpüklü beyaz şarapla da güzel bir eşlikçidir.

 

 

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz