banner

Çekirdek çitlemeyi seviyoruz

Türk toplumunun en sevdiği keyif ürünü olarak öne çıkan ay çekirdeğinin tüketimi, havaların ısınmasıyla birlikte artıyor. Geçen yılın ilk 4 ayına göre ay çekirdeği tüketimi bu yıl %10 artış gösterdi. Tüketim artışının %50’yi bulması beklenirken, Papağan Kuruyemiş Yönetim Kurulu Başkanı Kani Emekçi, “Mayıs ayında yükselmeye başlayan tüketim, Temmuz ve Ağustos aylarında üst noktaya çıkıyor” bilgisini paylaştı.

Ülkemizde yılda ortalama 120 bin ton ay çekirdeği tüketiliyor. Tüm kuruyemiş tüketiminin %40’ı ay çekirdeğinden oluşuyor. Ay çekirdeğinin, herkesin alabileceği ölçüde ekonomik olması ve her yerde bulunabiliyor olması, yoğun tüketimi pekiştiriyor. Ay çekirdeği, dertlenirken de sevinirken de Türk insanının en çok tükettiği keyif ürünü. Ayrıca zengin-yoksul ayrımı olmadan her tabaka ve her yaştan insan, ay çekirdeği tüketiminde buluşuyor.

Sektörün dengeleyicisi oldu

2014’deki don olayı ve kuruyemiş mahsullerinin rekolte düşüklüğünde etkilenmeyen ay çekirdeği; antep fıstığı ve fındık gibi ürünlerin yükselen fiyatları karşısında kuruyemiş sektöründe bir denge oluşturulmasına destek veren en önemli ürün oldu. Daha uygun fiyatlandırma nedeniyle, pek çok tüketici başka kuruyemiş ürünleri yerine ay çekirdeğini daha çok tercih etmeye başladı.

İlk 4 ayda tüketim %10 artmış

Türkiye’nin önde gelen kuruyemiş firmalarından Papağan Kuruyemiş’in ürün sağladığı marketler ve satış noktalarındaki tüketim verilerine göre; 2015’in ilk dört ayında 2014’ün ilk dört ayına göre %10 daha fazla ay çekirdeği tüketimi söz konusu.

Papağan Kuruyemiş Yönetim Kurulu Başkanı Kani Emekçi, “Toplum olarak çekirdek çitlemeyi seviyoruz, en çok da açık havada bu keyfi yaşamayı seviyoruz. Dolayısıyla özellikle Mayıs ayı ile birlikte ay çekirdeği tüketiminde yükselme yaşanıyor. Tüketim, yaz aylarında üst noktalara ulaşıyor. Temmuz ve Ağustos aylarında, kış aylarına göre %50 daha fazla ay çekirdeği tüketiliyor” bilgisini paylaştı.

 

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz