banner

Çay satarak yılda 1 milyon TL ciro yaptı

İlham aldığım isimlerden birisi Veysel Berk…

Birkaç yıl önce TED Konferansları’ndaki videosunu izlemiş, Wallit uygulamasıyla Silikon Vadisi’ndeki melek yatırımcılardan aldığı 1,5 milyon doların ve sonradan Obama’nın Enerji Bakanı olacak profesörüyle aynı laboratuvarda 6 yıl sabırla çalışmasının hikayesini defalarca izlemiştim. Bakınız şu video 🙂  ‘Milyon dolarlık yolculuğun hikayesi’

Berk, bu arada Boğaziçi Üniversitesi mezunu. Stanford Üniversitesi’den profesörlük daveti aldığı sırada Türkiye’ye dönmeye karar veren cesur isimlerden. Yerinde olan pek çok kişiyi ‘beyin göçü’ vesilesiyle Amerika’ya kaptırmış durumdayız biliyorsunuz…

Türkiye’ye dönüyor ve burada kendi alanında bir şirket kuruyor Berk. Sonra bir gün Trump Towers’ta toplantı için çay içecek bir yer arıyor ama bulamıyor. Kahve içecek bir dolu yer var ama her öğün sonrası ve gün içinde sürekli çay içen bir toplumun bir çaycı markasının olmadığını fark ediyor. Büyük bir risk alarak ve asıl kariyerini biraz öteleyerek Trump Towers’ın en ücra yerinde, eksi 3. katında, ÇAYCI markasıyla bir çaycı açıyor. Sıkı durun! Şu an markayı bu cesur hareketin, kıvrak zekanın ve biraz da bilimin yardımıyla yılda 1 milyon TL ciro yapan bir marka haline getiriyor.

Üç AVM’de ÇAYCI markası ile hizmet veren kafelerinin yanısıra başka markalar da hayata geçiriyor ama bu başka bir yazının konusu olsun. Özetle, AVM’lerde metrekare başına en çok kazanan bilim ve işadamı Veysel Berk. Şimdi pek çok sanayici ve işadamı onun girişimine hayran kalarak yatırımcı sıfatıyla şirkete para yatırmak için kapısını aşındırıyor.

12 yıl Amerika’da yaşayıp MIT’de, Stanford Üniversitesi’nde çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönerek Çaycı markasını kuran Berk ile görüştüğümde, buradaki sisteme alışmaya çalışırken bürokratik işlemlerle epey yorulduğunu belirterek ‘Türkiye’de vergi kaçırmamak için ekstra enerji sarf ediyorum’ dedi. Türkiye’de iş yapmak için bazı konulardaki resmi uygulamaların çok zor olduğunu belirten Berk, “Burada vergi kaçırmamak için ekstra enerji sarf ediyorum. Mevzuatı o kadar karmaşık hale getirmişler ki yüzde 100 resmi çalışacağız diye göbeğimiz çatlıyor. Devlet resmen sana çal, vergi kaçır diyor” diye konuşuyor.

Türkiye’de pek çok alanda kriz yönetimine ihtiyaç olduğunun altını çizen Berk, “Burada hangi bir alana el atsan yeni bir şirket çıkıyor, vaktim olsa 10 şirket daha kurarım. 1,5 yılda farklı alanlarda 3 şirket kurdum. Türkiye’de her sektörde kriz var, her birinin çözümü, hızlı bir şekilde başarılı bir şirkete dönüşüyor. Burası girişimciler için bir cennet” ifadelerini kullandı.

Amerika’nın vergi vermek isteyenleri baştacı yaptığını ve orada yaşarken fazladan ödediği 135 dolar vergi alacağı için bir yıl boyunca kendisine ulaşmak için çaba sarf ettiğini aktaran Berk, “Arayıp vergi alacağım olduğunu ilettiler, bir isim ve adres istediler, arkadaşımın adresini verdim, oraya yazısını yolladılar ve parayı Türkiye’ye havale ettiler ama vakitsizlikten gidip alamadığım için para geriye döndü. Tekrar ulaşıp ısrarla vergi alacağım olduğunu, parayı bana iletmek istediklerini söylediler. Türkiye’de tam tersi. Yüzde 100 vergi ödemek, vergi kaçırmamak için mücadele ediyorum” dedi.

Yılda 1 milyon bardak çay sattı

Çaycı markasıyla yılda 1 milyon bardak çay sattığını ve 2015’te yaklaşık yüzde 700 büyüyen ve bir mağazada 1 milyon TL ciro elde eden şirket için sanayi devlerinden yatırımcılarla görüştüğünü söyleyen Berk, 2016’da her ay iki Çaycı daha açarak mağaza sayısını 20’ye, cirosunu 20 milyon TL’ye çıkarmayı hedefliyor. Her gün 250 milyon bardak çay içilen bir ülkede yaşanmasına rağmen nerede çay içebilirim sorusunun cevabını bulamayınca bu işe girdiğini ifade eden Berk, “Türkiye’de her seferinde aynı lezzet ve dokuda çay içemiyoruz. Biyokimya laboratuarındaymış gibi çayın fizibilitesini yaptık. 15 dakikada bir taze çay demleme kültürünü getirdik. İlk bir haftada 3 bin kişi çay içmeye geldi. İnsanlar ürünü ve konsepti beğendi. Dünyanın en etkili reklamı kulaktan kulağa pazarlama. Büyük yatırımcıları arkamıza aldığımızda önümüzdeki yıl 20 milyon TL ciroyu geçeriz” diye konuştu.

Çaycı ile franchise vermiyor

150’nin üzerinde franchise başvurusu aldıklarını ancak franchise vermediklerini aktaran Berk, “Yatırımcı olup melek yatırımcı olarak kara ortak olabiliyorlar ama bütün yönetim ve operasyon merkezde. Yeni bir business model. Anlık olarak bütün ciroyu, harcamalarını, görüntülü mağaza izleme sistemini kurabiliyoruz, 24 saat takibini yapabiliyorlar. Bu sistemi Mobilkasa olarak oluşturduk. 5 milyonluk bir pazar. Hangi ürünün satıp satmayacağını söyleyip verilerden otomatik kampanyalar oluşturuyoruz. Sistem, satış personeline hedef koyuyor. Tamamen bulut tabanlı, server kurma ve management derdi yok. 900 TL’ye 30 dakikada mağazaya mobilkasa kuruyoruz” dedi.

 

Veysel Berk Hakkında: Geçtiğimiz yıllarda 6 ayda geliştirdiği Wallit uygulaması için Silikon Vadisi yatırımcılarından iki haftada 1,5 milyon dolar yatırım alan ve uygulama için, Apple tarafından dünyanın 127 ülkesinde future app seçilen Veysel Berk, Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nü bitirdikten sonra eğitimine Amerika’da devam etti. Berk, Massachusetts Institute of Technology (MIT)’de staj yaparak University of California Berkeley’den doktora programına burslu kabul edildi. Sonrasında Nobel ödüllü bilim adamı Steven Chu’dan doktora sonrası çalışmak için davet alan Berk, “Obama başkan seçildiğinde bizim hocayı enerji bakanı olarak atadı. Laboratuar bize kaldı. Gün ışığını kullanan bir mikroskop yaparak dünyada ilk defa vücudumuza giren ve kronik hastalıklara sebep olan mikropları canlı izleme şansı elde ettik” diye konuştu. Berk, üniversitede kanserli hücreleri takip edebilecek mikroskobu geliştiren bir profesör olarak çalışırken, Stanford Üniversitesi’nden aldığı profesörlük teklifini reddederek Türkiye’ye döndü.

 

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz