banner

Buğday ruşeymi neye yarar?

Buğday ruşeymi hayatıma geçtiğimiz yaz girdi. Arkadaşım 1 ton buğdaydan sadece 1 kilogram ruşeym elde edildiğini söyleyince daha çok dikkatimi çekti ve düzenli olarak tüketmeye başladım. Ruşeym, buğday tanesinin embriyosu diyebiliriz yani.

Sabahları evden hızla çıkmak durumunda kaldığımda benim için sahiden hayat kurtarıcı olan mısır gevreği veya yulaf ile badem, üzüm, yaban mersini, ceviz, fındık, keten tohumu, kuru mandalina (seçenekli olarak 1 meyve 1 kuru yemiş, hepsi birlikte değil) yı sütle karıştırıp tüketiyordum. Artık bu karışıma buğday ruşeymini de ekliyorum.

Ruşeymin bedenim üzerindeki olumlu etkilerini birkaç aydır gözlemledikten sonra da yazmaya karar verdim. Öncelikle son aylarda saçlarım ve cildim daha canlı. Ruşeymin lif değeri oldukça yüksek olduğu için sindirim sistemime iyi geliyor. Saatlerce tok tutuyor ve ara öğün yapmama bile gerek olmuyor. Bu benim için kan şekerimin dengede olması ve canımın atıştırmalık bir şey istemiyor olması demek 🙂

Buğday unundan daha yüksek oranda protein, yağ, şeker, lif, vitamin ve mineral maddeler içeren ruşeymin, kansere karşı önleyici etkisi kabul ediliyor.

Kalp- damar hastalıkları ve sinirsel fonksiyon bozuklukları riskini azaltan doymamış yağ asitlerince zengin bir bileşime sahip olan ruşeym, yüksek oranda kalsiyum, demir, çinko, magnezyum, fosfor, potasyum ve bakır içerdiği için mutfağımda daimi kullanacağım yiyecekler arasına girdi.

Ruşeymi tüketirken birkaç şeye dikkat etmek gerekiyor bence. Öncelikle kallavi derecede gluten içeriyor. Çölyak hastası olan yani gluten alerjisi olanların ruşeym tüketmemesi gerekiyor. Ne demiştik, buğdayın özünün özü yani 🙂 Bir arkadaşıma her gün bir paket ruşeym tüketmesini önerdiğimde 2 gün hasta olup yattı. Onun için bu durum hoş olmadı ama gluten alerjisi olduğu ortaya çıkmış oldu.

Diğer yandan ruşeymi ilk tüketmeye başladığınız günlerde sindirim sisteminiz her zamankinin 3 katı hızlı çalışmaya başlıyor. Yani ruşeymli bir şey yiyip akabinde dışarıya çıkmaya kalkmayın 🙂 Mümkünse evde olduğunuz bir gün deneyin.

Peki ruşeym nasıl tüketilir?

Ben ruşeymi kefirle, sütle, yoğurtla yiyip içiyorum. Çorbamda, yulaflı kurabiyemde, havuçlu tarçınlı kek yaptığımda sıklıkla kullanıyorum. Özellikle ruşeymli bir kefir bence canlandırıcı ve şifa dolu bir iksir halini alıyor. İki kıymetli gıda maddesi bir arada.

Yakında evde ekşi mayalı ekmek yapmaya başlayacağım. Yüzde 15 oranında ekmeğe eklenen ruşeym, mayalanma ile fermente işleminden geçtiği için besin değeri daha da artıyor ve daha leziz bir hale geliyor.

Ah unutmadan! Ruşeymle harika, doyurucu, pofidik omletler ortaya çıkarabilirsiniz. Yakında Youtube kanalıma çekeceğim videoda nasıl yaptığımı sizlere de göstereceğim. Buraya da eklemiş olurum 🙂

Sevgilerimle,

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz