banner

Bu müzeyi dünya gezecek

Geçtiğimiz haftalarda Prontotour’un yıllık Acenteler Toplantısı için ekonomi basınından arkadaşlarla Kapadokya’daydık. İş hacminin yüzde 96’sını yurtdışı seyahatlerinden edinen Prontotour yılı tüm ülkenin ve dünyanın ekonomik devinimlerine rağmen güzel kapatmış. Başarılarını ve yeni yıl planlarını dinlemek oldukça keyifliydi.

Basın gezisinin ilk akşamı yerin 20 metre altındaki Güray Müze’yi ziyarete gittik. İçeriye girer girmez sizi içine çeken, olağanüstü bir alan derinliğine sahip, kayaların sonradan oyulmasıyla oluşturulmuş bir müze burası.

Gelin detayları birlikte öğrenelim:

Yılda 3 milyona yakın turistin ziyaret ettiği Kapadokya’nın Avanos ilçesinde, yerin 20 m altında 1600 metrekarelik bir alana inşa edilen dünyanın ilk ve tek yer altı seramik müzesi olan Güray Müze,  2,7 milyon TL yatırımla  Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın özel müze statüsü ile yıl ortasında açılmaya hazırlanıyor.

Erciyes lavlarından oluşan kayaların, eski bir tünel makinesiyle oyularak, yerin 20 metre altında 1600 metrekarelik bir alana yapılan Güray Müze, beş nesildir Avanos’ta hizmet veren çömlek atölyesi olan Güray Tüysüz ve yakın çevresi tarafından 7 yılda tamamlanarak şahıs girişimiyle hayata geçirildi. Sezonda günlük 500 ziyaretçi alan ve Antik Eserler, Modern Eserler ve sanat galerisi bölümlerinden oluşan müze, teşhir salonları, sosyal etkinlik alanları ve diğer hizmet birimleri ile özgün bir mimari ve konsept sunuyor.

Ulusal ve uluslararası birçok organizasyon ile sergi ve gösteri, yemekli toplantı, seminer, sempozyum, kokteyl, dans, sema gösterisi ve konser gibi organizasyonlara da ev sahipliği ile bölgenin ilginç bir MICE mekanı olma özelliğini de taşıyan müze, Hititlerden beri sürmekte olan çömlekçilik geleneğine ev sahipliği yapan aynı zamanda ülkemizin en büyük kültür, tarih ve doğal miraslarını barındıran Kapadokya Bölgesi’nde yer alıyor.

Güray Müze’yi hayata geçiren M. Güray Tüysüz, dünyanın birçok yerinden Kapadokya’ya gelen ziyaretçi için bu geleneksel el sanatının tarihi süreçteki gelişimini sergileyecek bir müzenin eksikliği olduğunu belirterek, “Eserler M.Ö. 5 binden başlayarak bugüne geliyor. Sosyal ve kültürel sorumluluk olarak, bu eksikliğin tamamlanması ve gelecek nesillere güzel bir hediye bırakılması amacıyla bir müzenin kurulmasına karar verdik. Eserleri 20 yılda topladık. Kalkınma Ajansı’ndan 160 bin TL hibe aldık. Yerden ısıtma sistemine Alman Rehau markası sponsor oldu. Aile koleksiyonumuzda bulunan mevcut eserlere, dünyaca ünlü Türk seramik sanatçılarının modern ve geleneksel tarzdaki eserleri de ilave ettik. Müzenin mimari yapısı eserlerin önüne çıktı” diye konuştu.

Ulusal ve uluslararası birçok organizasyon ile sergi ve gösteriye ev sahipliği yapan müze, gündüz saatlerinde müze ziyaretçilerine hizmet veriyor, akşamları ise mistik ortamında, yemekli toplantı, seminer, sempozyum, kokteyl, dans, sema gösterisi ve konser gibi organizasyonlar için özel salon olarak kullanılıyor.

Müze, şimdiye kadar Göreme Milli Parkı ve Kapadokya’nın UNESCO Dünya Mirası Listesine kaydedilişinin 30. yıl kutlamalarına, Koreli ve Türk fotoğraf sanatçılarının fotoğraflarından oluşan karma fotoğraf sergisine ve 32. Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu Kongresi tarafından düzenlenen 300’ü aşkın fotoğrafçının katıldığı SEMA gösterisine ev sahipliği yaptı.

Antik Eserler Salonu: Kronolojik bir sergilenmenin yapıldığı salonda, Geç Kalkolitik Dönem, Tunç ve Demir Çağları ile Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerine ait seramik ve çömlek eserler sergileniyor.

Modern Eserler Salonu: Salonda, ülkemizde yetişmiş dünyaca ünlü çağdaş ve geleneksel seramik sanatçıları ile onlara ait eserler tanıtılıyor.

Sanat Galerisi: Resim, heykel, seramik, fotoğraf gibi güzel sanatların her alanında, sanatçıların eserlerini tanıtabilecekleri bir sanat galerisidir. Bu bölüm, sergi salonu, kütüphane, kafeterya ve içinde şöminesi olan bir fuayeden oluşuyor.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz