banner

Bu belirtiler varsa siz de çölyak olabilirsiniz

Karın ağrısı, şişkinlik ve kilo alamamak gibi masum şikayetlerle kendini belli eden çölyak hastalığı genellikle farklı hastalıklarla karıştırılıyor.

Buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahıllarda bulunan glüten proteininden uzak durarak beslenmek, çölyak hastalığının tek tedavisi olarak biliniyor. Memorial Şişli Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Koray Tuncer, çölyak hastalığı ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Alerji ömür boyu devam eder

Glüten enteropatisi yani çölyak hastalığı ince bağırsağın glüten proteinine karşı ömür boyu gösterdiği bir alerji olduğunu, Çölyak hastalığının yaşam boyu devam eden bir gıda alerjisi olarak bilindiğini ileten Tuncer, bu hastalıkta vücudun verdiği tepki neticesinde 12 parmak bağırsak yapısının bozulduğunu ve ince bağırsağın özellikle başlangıç kısmının normal yeteneğini kaybettiğini söyledi.

Kişilerin bu noktada gelişmesi gereken emilim faaliyetlerinden yoksun kaldığını ve Çölyak hastalığının farklı yaşlarda ortaya çıkabildiğini ileten Tuncer, “Çölyak hastalığı çocukluk yaşlarında ortaya çıkabileceği gibi ilerleyen dönemlerde de kendini gösterebiliyor. Hastalığın çok hafif ilerlemesi ve belirtilerin farklı rahatsızlıklarla karıştırılması teşhisin ileri yaşlarda konulmasına neden olabilir” dedi.

Uz. Dr. Koray Tuncer çocukluk döneminde en bilinen belirtisi büyüme geriliği olan çölyak hastalığının diğer belirtilerini şöyle sıraladı.

· Karın bölgesinde öne doğru şişkinlik
· Yaşa göre kilo azlığı
· Kas zayıflığı ve kansızlık
· Gaz şikayetleri ve dışkıda anormallik
· Kusma, halsizlik ve iştahsızlık
· Ağız içinde oluşan aftlar
· Eklem ve kemik ağrıları
· Sinirlilik
· Ciltte kaşıntılı ve döküntüler

Çölyak hastalığına doğru tanının konulabilmesi için bazı özel kan testleri, endoskopi ve alınan doku örneklerinin patoloji tarafından incelenmesi gerekmektiğinin altını çizen Tuncer, hastalığın tek tedavisinin glütensiz diyet olarak bilindiğini iletti. Glütensiz bir yaşama geçildiğinde hastalıkla ilgili bir sorun görülmediğini, önemli olanın glütenli ve glütensiz gıdaların iyi ayrılması gerektiğini söyleyen Tuncer, glütensiz gıdaları sıraladı.

Çölyak hastalarının tüketmesi gereken gıdalar

Mısır, pirinç, patates, nohut, mercimek, kestane, soya, fasulye, fındık gibi besinleri ve bu besinlerden elde edilen un ve nişastaları tercih etmek gerekiyor. Ceviz, fındık gibi kuruyemişler ile incir ve kuru üzümü beslenme zincirinden eksik etmemek önemli. Bunların yanı sıra kümes hayvanları ve kırmızı et, tüm sebze ve meyveler, bakliyatların tüm çeşitleri, yumurta, bal gibi gıdalar rahatlıkla tüketilebilir. Buğday ekmeği yerine mısır ekmeği yenilebilir. Hazır alınan mısır ekmeklerinin içine farklı unların karışabileceği ihtimaline karşı mısır ekmeğini evde yapmak daha sağlıklı.

Diyeti aksatmanın sonuçları ağır olabilir

En sık görülen sıkıntı bağırsaklardaki emilimle ilgili sorunlardır. Kötü beslenme ve besin emilimi bozukluğu en sık görülen rahatsızlıklardır. Bunlarla birlikte halsizlik, kemik erimesi, osteoporoz, kısırlık, düşük ve depresyona neden olabilir. Tedavi edilmemiş çölyak hastalığı uzun dönemde ince bağırsak kanseri ve lenfoma gibi rahatsızlıkların ortaya çıkma riskini de artırır. Çocuklarda ise boy kısalığı, davranışsal sorunlar ve gelişme geriliğine neden olabilir. Kişi eğer diyetine gerekli dikkati gösteriyorsa ömrünün sonuna kadar rahatça yakınmasız yaşamını sürdürebilir. Ancak yine de belirli aralıklarla gerekli tetkikleri yaptırmak önemlidir.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz