banner

Bir Fatih Akın Filmi: Soul Kitchen

Sinema yazarımız sevgili Hasan Gürkan ‘İçinden Yemek Geçen Filmler’i değerlendirmeye devam ediyor. Bu yazıda sizler için ödüllü yönetmen Fatih Akın’ın Soul Kitchen filmini inceledi. Keyifli Okumalar…

“Ruh için yemek yapmak lazım” diyor aşçı Shayn. Özenerek pişirdiği ve hazırladığı yemeklerini eleştirenlere ise “damak faşistleri” diyecek kadar cesur. Aslında damakları zenginleştirmek isteyen bir Donkişot belki de aşçı Shayn. Ve ona bu imkanı sunan kişi ise, bir Yunan göçmeni olan Zinos… Soul Kitchen, çoğu sahnesinde sunduğu yemek şöleni ile günümüz mekanlarının fiks menülerine de ağır bir eleştiri getiriyor…

Fatih Akın, Almanya’da doğup büyümüş ikinci kuşak bir Türk yönetmen. Akın, ikinci ve üçüncü kuşağın sorunlarını sinemasına taşıyor. Filmlerinde, altı kalın çizgilerle çizilmese de iki kültürlü olmanın getirdiği bir takım temaları görebilmek mümkün. Akın filmlerinde, dışarıdan biri olarak “Alman” kimliği ile dururken, diğer yandan da “Türk” kimliği ile Almanya’da yaşayan Türkler’in sorunlarını, iki kültür arasında kalmışlıklarını gözler önüne seriyor. Fatih Akın’ı hepimiz Berlin Film Festivali’nde “Altın Ayı” ödülünü getiren Duvara Karşı adlı filmi ile tanıdık. Daha sonra hepimiz yönetmenin Duvara Karşı’dan önceki ve sonraki filmlerini yakından takip ettik. Akın, “ben sadece göç filmlerinin yönetmeni değilim” dese de, göç ve göçer konusu onun tüm filmlerinde öne çıkan bir unsur.

“Kısa ve Acısız”da ana karakterlerin üçünün de farklı ülkelerden Almanya’ya çalışmak için gelen ailelerin çocukları olmaları; “Temmuz”da Daniel’in Almanya’da yaşayan göçmen bir Türk olan Melek’in peşinden İstanbul’a gitmesini; “Solino”da daha iyi yaşam koşulları için İtalya’dan Almanya’ya göçen bir ailenin anlatılması ve “Duvara Karşı”da filmin tüm kahramanlarının Almanya’da yaşayan birinci ve ikinci kuşak Türkler olması bu düşünceyi destekler örnekler. Peki ya Soul Kitchen?

Asla pes etmemek lazım!

Aslında Soul Kitchen yönetmenin diğer filmlerinden biraz olsun ayrılıyor. Türkçeye ‘Aşka Ruhunu Kat’ şeklinde çevrilen film; sevgilisi Almanya’dan Çin’in Şangay şehrine muhabirlik yapmak için taşınan ve işlettiği Soul Kitchen adlı restoranda işleri pek yolunda gitmeyen Zinos’un, hayatını düzene sokmak için verdiği mücadeleyi konu ediniyor.

Filmde, yönetmenin her filminde olduğu gibi bir nedenle ülkesinden ayrılmak zorunda kalmış göçmenlerin yaşamları var detaylarda. Zinos ve kardeşi İllias’ın mücadeleleri ve yaşamları traji-komik bir şekilde sunuluyor bizlere. Aslında Akın’ın diğer filmlerinden farklı olarak bu kez filmin göçmen karakterleri, yaşadıkları topluma tam manasıyla ayak uydurmuş görünüyorlar. Hatta Zinos’un işlettiği bir restoranı bile var. Zinos ve İllias, yaşamın kendilerine getirdiği bu olumsuz durumları olduğu gibi kabul etmiyorlar ve daha iyi bir yaşam için mücadele ediyorlar.

Herkesin özlemi vardır

Hayatta herkesin özlemleri olduğu gibi Fatih Akın’ın filmlerindeki tüm kahramanların da bir özlemi var; bu karakterler hayatlarını değiştirmek ister. Ancak Soul Kitchen, yönetmenin diğer tüm filmlerinden “özlem” noktasında da ayrılıyor. Akın’ın diğer filmlerindeki karakterleri bulundukları yerlerden ayrılarak köklerinin peşlerine düşen ve aidiyetlerini özgürce yaşamaya çalışan kişilerden oluşur. Ancak Soul Kitchen’da durum farklı.

Soul Kitchen’da Zinos Şangay’a muhabirlik yapmak için giden Nadine’ye kavuşmak, onunla yeniden yan yana olmak ve işlettiği mekanını devretmek ister. Kardeşi İllias ise hapisten tamamen kurtulmak ve gününü gün etmek derdindedir. Restoranda çalışan, ressam olmak isteyen ama garsonluk yapan entel kızın yanında, işini ressam kadar iyi yapan ama bir o kadar da paspal görünen Donkişot bir aşçının özlemleri filmin yan karakterleri.

İyi yemek pişirmenin yolu

İyi yemek pişirmenin yolu acaba ne olabilir? Daha film, başlar başlamaz ilk sahnesinde Zinos’un alelacele ve gayet özensiz hazır yiyeceklerden hazırladığı fast-food yemekleri, dağınık ve oldukça kirli görünen mutfak, bir an iştahınızı pek açmayabilir ama film, seri üretimin olası süreçlerini ve sorunlarını gösteriyor aslında bizlere. Bir nevi George Ritzer’in ‘toplumun Mcdonaldslaşması’ olarak betimlediği durumu, Akın daha filmin ilk sahnesinde gösteriyor bizlere.

Hemen ardından müşterilerin bu özensiz ve seri şekilde hazırlanan yemekleri iştahla yemelerine tanık oluyoruz. Oysaki aşçı Shayn için durum çok farklı. O, yemek pişirmeyi bir sanat olarak görüyor. Aynı Julia Child gibi. “Hepiniz damak faşistlerisiniz” diyerek, Zinos’un şaptan şekerden anlamayan ya da bizim toplumumuzda kullanılan bir deyişi “Eşek hoşaftan ne anlar?” deyişini korkusuzca haykırıyor. Çünkü Shayn Zinos’a yemek pişirmeyi öyle anlatıyor ve öyle gösteriyor ki, aslında bedenlerimiz için değil, ruhlarımız için yemek pişirmek ve yemek gerekliliğini öğreniyoruz.

Kesin olan tek şey hiçbir şeyin kesin olmadığı, ki bu bile kesin değil

Film, oldukça fazla klişeleri (Nadine’nin Şangay’a gidince sırf sevgilisi Zinos tarafından aranmıyor ve iletişim kuramıyorlar diye Çinli bir sevgili bulması ya da restoranın kısa sürede zirveye yükselmesi ve melodramların tipik anlatı çizgisi olan gerilim ve mutsuz anların sonunun mutlulukla ve ferahla sonlanması) barındırsa da, yine de izlenmeye değer.

Film hem Shayn’ın Zinos’a gösterdiği hızlı ama bir o kadar da garip şekilde pratik yemek ve tatlı tarifleri hem de postmodern filmlerin vazgeçilmez özelliği olan metinlerarasılık ile Van Gogh ve Goethe’ye yapılan göndermeler ile yemek ve genel kültür bilgilerini zenginleştiriyor.

Ve Fatih Akın’ın Soul Kitchen’ı Türk’ü, Alman’ı ve “öteki yabancıları” bir araya getirerek, farklı aidiyetleriyle birlikte birbirleriyle anlaşabileceklerini ortaya koyuyor ve uzlaşmadan yana tavır alıyor. Akın, Soul Kitchen’da karşılaşmaların umulmadık sürprizlerle sonuçlanabileceğini; kimi zaman fantastik ve masalımsı, kimi zaman mizahımsı bir dille, gerçekliğe vurgu yaparken, melodrama da başvurarak, kültürleri, mekânları ve müzikleri harmanlayarak veriyor, özellikle Shayn’ın yemek sahneleri ile de izleyiciyi duygusal ve iştah anlamında tatmin ediyor.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz