banner

Bayramda  Baklava Yerine Pestil

Gümüşhane’nin geleneksel atıştırmalığı pestil ve köme (cevizli sucuk), Kurban Bayramı’nda konuklarına sağlıklı bir alternatif sunmak isteyenler ve baklava, çikolata yerine daha az kalorili bir tatlı tüketmek isteyenler için Pestil Dükkanı’nda.

Dut, süt, bal, ceviz ve fındıkla yapılan 9 çeşit pestil ile herkesin damak tadına göre bir şey bulabileceği Pestil Dükkanı‘nda dileyene klasik fındıklı ve cevizli yaprak pestil, dileyene içi fındık ezmeli rulo veya üçgen şeklindeki pestil en ideal seçenekleri oluşturuyor. Bazı bölgelerde orcik, Maraş sucuğu, bandırma ve şeker sucuk gibi isimlerle anılan, Gümüşhane’de çok uzun yılardır “köme” olarak bilinen cevizli sucuk ise içindeki bütün ceviz ve dış yüzeyindeki dut herlesi ile iştah kabartan cinsten.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren, ‘doğal’, ‘katkısız’ şifa kaynağı olan pestil ve köme, kişinin günlük enerji ihtiyacını karşılıyor. Demir, kalsiyum, fosfor, potasyum, magnezyum ve lif içeriği açısından zengin olduğu için kansızlığın giderilmesi ve tansiyonun düzenlemesinde etkili. Selenyum minerali ve çinko içeriyor.

*”Gümüşhane Pestili ve Kömesi” 2004 yılında Türk Patent Enstitüsü tarafından tescillenmiştir.

Sipariş ve Bilgi için: 0543 870 00 29

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menümüz