banner

Balkanlar’ın böreği Sanayi’de markalaştı

Mayasındaki Balkan lezzet kültürünü Kocaeli’nin Körfez ilçesindeki Sanayi bölgesinde açtıkları börek dükkanıyla Türkiye’ye yayan Göçmen Börekçisi, bu yıl akaryakıt istasyonlarında yeni şubeler açacak. Marka, yıllık cirosunu 20 milyon TL’nin üzerine çıkarmayı hedefliyor

Kavala’dan göç ederek 1920’lerde Kocaeli Yuvacık bölgesine yerleşen İlker Can ve Taner Dönmez kardeşler, 2004’te anneleri Gönül Hanım’ın yardımıyla üniversite öğrencisiyken 50 metrekarelik börek dükkanı açtı. Börekte markalaşmaya giderek ‘Göçmen Börekçisi’ni her geçen gün büyüten iki girişimci, firmayı 12 yılda 125 ev kadına istihdam sağlayan, yıllık 13 milyon TL ciro yapan bir şirket haline getirdi. Yakın zamanda çeşitli akaryakıt istasyonlarıyla da çalışmaya başlayacak olan firma, 2016’da yaklaşık yüzde 50 büyüyerek cirosunu 20 milyon TL’nin, üretim hacmini 3,5 tonun üzerine çıkarmayı planlıyor.

Sanayi’de börek sattılar

Özellikle Petkim, Tüpraş ile çeşitli akaryakıt dolum tesisi ve çelik sektöründen firmaların Körfez bölgesinde olması ve bunun yarattığı yoğun insan trafiği sebebiyle buradaki potansiyeli fark ederek Sanayi’de konumlanan firma, şimdilerde günde 15 bin kişiye hizmet veriyor.

Kocaeli’nde 20 yıl boyunca kasaplık yapan babalarının bu girişimlerinde büyük destek olduğunu söyleyen Göçmen Börekçisi Genel Müdürü ve kurucusu Taner Dönmez, “Ağabeyim de ben de ilk dükkanı açmaya karar verdiğimizde üniversite öğrencisiydik. Gündüz dükkanı idare edip akşam derse gidiyorduk. Başladığımızda 50 metrekarelik dükkanımız ve 60 metrekarelik imalathanemiz ile annem dahil iki çalışanımız vardı. Çevreden yoğun talep olunca yerel işletmelere ürün tedarik etmeye başladık. İnsanlar İzmit merkezden gelmeye veya Adapazarı’ndan İstanbul’a giderken otobandan çıkıp böreğini alıp yola devam etmeye başladı. Göçmen, boşnak, balkan ya da çarşaf böreği diyen var. Aslı çarşaf böreğidir. 2010’a kadar ürünü ve markayı oturtmamız, askerliğimiz, benim yüksek lisansım sürdü. İngiltere’ye reklam ve pazarlama yüksek lisansı yapmaya gittim. Orada Mc Donald’s’ta 7 ay kadar çalıştım ve sistemi gözlemleme şansım oldu” dedi.

12 yılda 54 şube

Asıl kırılma noktasının 2012 Ramazan ayında olduğunu söyleyen Dönmez, “O yıl satışlarımız çok iyi gitti. Tüm şubelerin mimari konsepti ve markanın kurumsallaşması üzerinde çalışmaya başladık. 12 yılda 54 mağazaya ulaştık. 2016 sonuna kadar bayileri yeni konseptimizle revize edeceğiz. 2016 Aralık’ta toplamda 60 mağazaya ulaşmayı planlıyoruz” diye konuştu.

Dönmez, geçtiğimiz Ekim ayında Petkim İlkokulu’nun bulunduğu binaya taşınıp 7 bin metrekarelik alanda üretim yapmaya başladıklarını aktararak, “Yeni fabrikamız günlük 3,5 tondan fazla üretim yapıyor. Üretimin tamamı elde açılarak yapılıyor, makine veya üretim bandı kullanmıyoruz, kullanırsak işin içine katkı maddesi giriyor, bunu istemiyoruz. Burası sadece ‘börek’ üzerine üretim yapan kapasite ve metrekare olarak en büyük tesis. Gıda mühendisi ve teknikerimiz var ama annem hala işe geliyor, üretim ekibinin başında duruyor, işin mutfağını çok iyi bildiği için çok faydasını görüyoruz” ifadelerini kullandı.

ABD ve Hollanda’ya yeni mağaza

Ankara, Kocaeli ve Sakarya’da şubeleri olan markaya Karadeniz’den ve Doğu’dan da çok talep var. Anadolu’daki kiraların İstanbul’a göre çok yüksek olduğunu vurgulayan Dönmez, “Anadolu’daki kiralar Kızılay Meydanı ve Taksim ile yarışıyor. Samsun merkezde bir dükkanın kirası 100 bin TL, Erzurum’da 50 bin TL ve yıllık peşin istiyorlar. Kendi belirlediğimiz rakamlar var, onun üzerine çıkmayız. Ana hedefimiz İstanbul. Yakında Çanakkale’de bir yer açacağız. Yurtdışında ABD New Jersey’de ve Hollanda Den Haag’ta yeni mağaza için görüşüyoruz.  Turquality sürecini başlatma niyetindeyiz” dedi.

Sancaktepe Ferhatpaşa’da Petrol Ofisi, Kocaeli’nde  Alpet akaryakıt istasyonunda hizmet veren markanın, Koç Grubu’nun akaryakıt markası olan Opet ile de anlaşma sağladıklarını ve yaklaşık bir yıldır Gebze Opet ve franchise’ı Mehmetçik Vakfı’nda olan Viaport’un arkasındaki Opet istasyonunda şube açtıklarını aktaran Dönmez, ciddi potansiyel olan yerlere yöneldiklerini belirterek diğer akaryakıt şirketleriyle de görüşmeye başladıklarını aktardı. Sanayide ve akaryakıt istasyonlarında iyi bir iş hacmi yakalayan marka, günün her saati sattığı kıymalı, peynirli, ıspanaklı, patatesli göçmen (boşnak) böreğinin yanısıra boşnak mantısı, şerbetli tatlı, cheesecake ve pasta da satıyor.

Sosyal sorumluluk projesi olarak 2014’te vefat eden babaları Mustafa Dönmez adına vakıf kurarak son 6 ayda belli bir yerde çalışmamış daha önce bir iş sahibi olmayan veya ihtiyacı olan kadınları istihdam etmeyi hedefleyen Göçmen Börekçisi, öncesinde de ABIGEM, İşkur ve Halkevleri ile projeler yürütmüş. Vakfı kurduktan sonra mevcut eğitim merkezinde kadınlara eğitim verip sertifika sahibi yapacaklarını belirten Taner Dönmez, “Kadınlar bu eğitimi aldıktan sonra katılanların yüzde 20’sini kendi içimizde istihdam edeceğiz, diğerleri de piyasada ve yine kendi içimizde değerlendirilecek. Vakıfla, Türkiye genelindeki eşinden ayrılmış, dul kalmış, çalışmaya imkanı olmayan ihtiyaçlı kadınlara da ulaşmaya çalışacağız. Seslendirilmeyen ciddi mağdur bir nüfus var Türkiye’de” dedi.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz