banner

Babamın Bahçesi’nden İyi Tarım Uygulamaları

Mersin’e bağlı Yeşilova köyünde genetiği ile oynanmamış doğal yerli tohumlar ve İyi Tarım sertifikası ile portakal, limon, mandalina, avokado, nar, şeftali, ayva gibi meyveler yetiştiren Babamın Bahçesi, toğrağa tutku ile bağlı olan bir aile işletmesi.

Ağustos ayında Mayer limon, Ağustos narı ve Okitsu mandalinası, Ekim ayından itibaren Rize (Satsuma) mandalina ve Hicaz narı, Kasım ayında Kütdiken limon ve Aydın limon, Aralık sonu Washington portakal, Mart ayı sonunda Yafa portakal, Ocak ve Şubat aylarında Minola ve kanlı portakal ve her mevsim Yediveren limonları hasat eden aile işletmesi şeflerin de ilgi gösterdiği butik tedarikçilerden. Perakendede www.babaminbahcesi.com sitesinden hizmet veren çiftliğin sahibi kardeşlerden Aynur Güdücü ile konuştuk.

Babamın Bahçesi nerede kuruldu? Neler yetiştiriyorsunuz?

Babamın Bahçesi, Mersin’e bağlı Yeşilova köyünde bulunuyor. Ağırlıklı olarak narenciye ürünleri yetiştiriyoruz. Portakal, limon ve mandalina; ana kalem olarak yetiştirdiğimiz ürünler. Bu ürünlerin dışında erik, avokado, nar, badem, şeftali ve ayva gibi birçok meyve de satışa sunulacak kadar yetiştiriliyor. Yaz aylarında doğal yerli tohumlarla yetiştirdiğimiz, bamya, börülce, patlıcan ve biber gibi sebzelere de yer vererek doğal ürün çeşitliliğimizi de arttırdık.

Babamın Bahçesi’nin hikâyesi nasıl doğdu?

Babamın Bahçesi’nin hikâyesi aslında çok uzun yıllara dayanır. Babamız, çocuk yaşta çiftçiliğe başlayan toprağa tutkuyla bağlı bir insandı. Ömrü boyunca da Mersin civarında çeşitli köylerde hem üreticilik yapmış hem de sebze ve meyve ticareti ile uğraşmıştır. İlerleyen zamanlarda da büyük emeklerle hayalindeki narenciye bahçesini tesis etmiş ve onun mutluluğunu yaşamıştır. Babamızın ölümünden sonra biz de kardeşler olarak bu kadar emekle yapılan bahçemizden vazgeçemedik ve bu muhteşem bahçeyi devraldık. Gelişen teknolojiye de ayak uydurarak 2015 yılında Babamın Bahçesi’nin temellerini attık. 2016 yılında babaminbahcesi.com internet sitesini kurduk ve çok kısa sürede büyük bir mesafe kat ederek sektörde bilinen ve tercih edilen bir marka haline gelmeyi başardık.

Tohum ve gübrelemede konvansiyonel tarım uygulamalarının dışında hareket ediyorsunuz. Normal narenciyeden farkı ne sizinkilerin?

Sebzede genetiği oynanmamış doğal yerli tohumlar tercih ediyoruz. Ayrıca, ürünlerimizi yetiştirirken toprağı dengeleme özelliğine sahip olan hayvan gübresi kullanıyoruz. Bahçemizde doğal ürünler yetiştirdiğimiz için insanlar bizden aldıkları meyve ve sebzeleri gönül rahatlığı ile  tüketebilirler. Doğal tohumun en büyük farkı; lezzetli ve sağlıklı oluşudur.

Sertifikalarınız var mı?

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının İyi Tarım Uygulamaları Sertifikasına sahibiz. Bu sertifikaya sahip olmak için bahçenizde yaptığınız üretime yönelik her faaliyet kayıt altına alınır. Toprağınız, suyunuz, ürünleriniz düzenli olarak analiz edilir. Kullandığınız gübreler ve her türlü zararlı ile mücadele yöntemleriniz düzenli olarak denetlenir. Çalışanlarınızın çalışma ve yaşam koşulları, üretim materyallerinizin depolama koşulları, üretim biçimlerinizin doğal çevre ile uyumluluğu sürekli denetim altındadır. Ayrıca Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının muayene ve analiz raporlarıyla sağlıklı bir şekilde üretim yapıyoruz.

Yıl boyu hangi ürünler hasat ediliyor?

Ağustos ayında Mayer limon, Ağustos narı ve Okitsu mandalinalarımızın hasat zamanı oluyor. Ekim ayından itibaren Rize (Satsuma) mandalina ve Hicaz narı, Kasım ayında Kütdiken limon ve Aydın limon, Aralık sonu Washington portakal, Mart ayı sonunda Yafa portakal, Ocak ve Şubat aylarında Minola ve kanlı portakal ve her mevsim Yediveren limonlarımızın hasat zamanıdır. Şekil olarak limona, dış görünümü portakala benzeyen kabuğu ile yenilebilen tek narenciye ürünü olan kumkuat yetiştiriyoruz. C vitamini deposu olan kumkuatın kokusu bergamotunu andırır. Tek başına yenilebildiği gibi reçeli de tercih edilir.

Bir de kavanoz gruplarınız var. Neler yapıyorsunuz?

Meyve ve sebze dışında geleneksel yöntemlerle hazırladığımız reçel gruplarımız mevcut.  Marmelatlar, limon ve karadut şurubunun yanı sıra en çok ilgi gören ve yine hiçbir katkı ve korucu madde içermeden ürettiğimiz %100 doğal nar suyundan yapılan nar ekşimiz var. Şeker kullanmadan ürettiğimiz ballı fıstık ezmesi ve kendi geliştirdiğimiz kahvaltılık soslarımız mevcut.

Ürünlerinizi otel ve restoranlara da veriyor musunuz?

Evet, tedarik ediyoruz. Çengelköy Beyaz Bosphorus’un şefi Turgut Ay doğal ürünler konusunda çok hassas. Menülerine reçel gruplarımızdan çilek, kumkuat, karadut ve incir reçellerimizden ekledi.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Menümüz