banner

Azeri Mutfağı İstanbul’da

Yapımında Topkapı Sarayı restoratörlerinin de çalıştığı Azerbaycan uyruklu Türk iş adamı Abu Bakr’ın 60 milyon Türk Lirası yatırımla hayata geçirdiği hayata geçirdiği İstanbul’un İlk Artizan/Zanaat Oteli Ajwa Hotel açıldı. Zeferan Restoran ile Azeri mutfağının en iyi adresi olmayı hedefleyen otel, Sultanahmet’in yeni cazibe merkezlerinden olmaya aday.

Osmanlı mimarisinin en önemli eserlerine ev sahipliği yapan ve her yıl milyonlarca turist çeken Sultanahmet, beş yıldızlı bir artizan/zanaat (sanatkar tarafından yapılan ya da özel bir ustalık gerektiren) otele kavuştu. Lüks segment otellerinin en iyileri arasında yer almayı hedefleyen Ajwa Hotel Sultanahmet, bölgede bu konudaki açığı kapatan bir adres olmayı planlıyor.

Türk turizminin yaşadığı zor günlerin ardından yeniden cazibe merkezi olacağına inanan Azerbaycan uyruklu Türk iş adamı Abu Bakr’ın Sultanahmet’te Aziyade Otel’i satın alarak 60 milyon Türk Lirası yatırımla hizmete açtığı Ajwa Hotel Sultanahmet, Gülab Mimarlık Ofisi tarafından farklı bir kimlikle artizan/zanaat oteline dönüştü.

ajva16798 metrekare üzerinde 61 oda olarak dizayn edilen Ajwa Hotel Sultanahmet’in tasarımı, sadece Osmanlı ya da Selçuklu’yu değil, bölgenin geçmişindeki pek çok farklı dönemi yansıtıyor. Her detayında artizan unsurların saklı olduğu bu farklı otelcilik anlayışı, Topkapı restoratörleri tarafından yapılmış kalem işlerinde, ahşap ve sedef süslemelerde, her biri ayrı bir dönemi yansıtan Azeri sanatçıların değerli tablolarında ve el işçiliği İznik çinilerinde göze çarpıyor.

Azeri mutfağının en iyi adresi olacak

Hem tarihten hem de geleneklerden beslenen tasarımı, modern yaşamın son teknolojisi ve lüks ile harmanlayan Ajwa Hotel Sultanahmet, mutfağı ile de hayli iddialı.

ajva4Azeri kültürünü geleneksel mutfağı ile özenle yansıtan ve Azeri mutfağının en iyi adresi olmayı hedefleyen Ajwa Hotel Sultanahmet, üst katında bulunan ve muhteşem bir tarihi yarımada manzarasına sahip Zeferan Restoran ile Azeri mutfak kültürünü en doğru şekilde tanıtmayı amaçlıyor.

Genel Direktör Selim Geçit: Daha önce yapılmamış şeyleri hayata geçirmeyi hedefledik

Beş yıldızlı otelin kadrosunu oluştururken aile olgusuna uyum sağlayabilecek kişilerin tercih edildiğini belirten Ajwa Hotels Genel Direktörü Selim Geçit, şunları söylüyor:

“Dünyanın baş döndürücü bir hızla değişmesi birçok yeni zorluğun yanı sıra daha önce var olmayan yeni ihtiyaçları da doğuruyor. Biz Ajwa Hotels olarak bu hızlı değişimi bir avantaj olarak değerlendirmek istiyoruz. Tüm enerjimizi, tüm kaynaklarımızı daha önce bilinen endüstrilerde fakat daha önce bilinmeyen şeyler yapmaya odaklıyoruz. İnsana değer verme ilkesinin öne çıktığı otelimizde, kuralları ve sınırları olan hoşgörü odaklı yöneticilerle hizmet veriliyor. Türk kültüründeki misafirperverliğin öne çıktığı serviste müşteriye karşı dürüst olmak, konfor sunmak kadar önem taşıyor. Ajwa Hotel Sultanahmet’i, üst kalite parfüm ve ipek şalların satılacağı bir hediyelik eşya dükkanı, sanat galerisi ve antika dükkanı ile tamamlamayı planlıyoruz.”

ajva5İş dünyası için de seçenekler var

İki toplantı odasıyla iş dünyasına alternatif sunan Ajwa Hotel Sultanahmet, misafirlerini müzik yerine su sesi, kuş sesi gibi doğa efektleriyle huzurlu bir ortamda ağırlarken; Osmanlı tarzını teknolojiyle birleştiren hamam, buhar odası ve masaj odalarında SPA hizmeti ve yüzme havuzuyla dinlendirici bir tatil yeri olarak dikkat çekiyor.

ajva2Yakında Ajwa Hotel Kapadokya açılacak

Ajwa Hotel, Sultanahmet’ten sonra yakında Türkiye’de ikinci olarak Kapadokya’da hizmete girecek. Yine Gülab Mimarlık ekibinin projesiyle 1400’lü yıllarda inşa edilmiş geleneksel bir kervansarayın restore edilerek tasarlandığı Ajwa Hotel Kapadokya, Ürgüp’te 52 oda ile hizmet verecek.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz