banner

Ataşehir’in En Canlısı, En Yaratıcısı Bistro Cabana

Ataşehir ve çevresi her geçen gün büyümeye, genişlemeye devam ediyor. Yeni açılan mekanları en kısa zamanda yakalayıp yemeklerini denemeye gidiyorum ama birini çok geç fark etmişim…

Yeditepe Üniversitesi’nin hemen yan sokağının köşesinde konumlanmış olan Bistro Cabana yaklaşık 1,5 yıldır hizmet veriyor ve akşam gidiyorsanız önünde arabanızı park edecek yer bulamıyorsunuz. Bazen benim de ıskaladığım, açıldığını geç duyduğum mekanlar olabiliyor 🙂

Bistro Cabana tam bir bistro havasında. Menülerinde çoğunlukla Akdeniz yemekleri mevcut. Siz yemek yerken sahnede Türkçe poptan arabesk, alaturka ve türküye kadar birçok tınıyı duyabiliyorsunuz. Ben gittiğim akşam müzisyen Emre Altınok sahne alıyordu.

Bu mekan içeriye girer girmez beni şaşırttı çünkü dışarıdan bu kadar büyük ve şık bir yer beklemiyordum. Her yanı ahşapla ve özel objelerle düzenlenen restoran, neredeyse her köşesine konumlandırılmış ekranlardaki şömine görüntüleriyle daha sıcak bir hal alıyor.

Birer şarapla başladığımız akşamın ilerleyen dakikalarında çoğunluğu boş olan bütün rezerve masalar bir anda doldu.

Mekanın işletmecisi Berkay Somal ve üç ortağı işin başında. Aile şirketlerinde uzun yıllar sanayi, inşaat, demir çelik sektörüne ilişkin tecrübe edinen genç ortaklar epey geniş bir alanı son derece etkin hale getirmişler zira haftanın birkaç günü düzenlenen canlı müzik akşamları ve özel konsept partilerle Anadolu yakasında epey konuşuluyorlar.

Ekmekler ve pizzalar taş fırından

Şarabımızın yanında gelen çıtır çıtır ekmekler ve zeytinyağı benden bir artı aldı çünkü Bistro Cabana’da unla ve hamurla yapılan her şey arkadaki taş fırında pişirilerek servis ediliyor. Dolayısıyla ekmekler çok çeşitli ve oldukça tazeydi.

Başlangıcı bonfile carpaccio ile yaptım. Dilimleri biraz inceydi ama lezzetine söylenecek söz yoktu. Yanında denediğim Mozarella Caprice’te kullanılan peynir iyi seçilmiş. Kinoa ve füme somon tabağı ise somona çok yakışan kapari, zeytinyağı, yeşil elma dilimleri ve yeşillikle servis ediliyor.

Pazı sarma, pancarlı risotto, taş fırında pizza

Ara sıcak olarak denediğim Pazı Sarma’ya tek kelimeyle bayıldım. Eti, yağı, kıvamı gayet yerindeydi. Bence yanına çok küçük bir kaymaklı yoğurtla servis edilebilirdi. Mekanın pancarlı risottosu ve taş fırında pişen incecik pizzaları da denenebilecek lezzetlerden.

Sotelenmiş kayın mantarı üzerinde kuşkonmaz ve antep biberi ile gelen Lokum’un pişme derecesi çok iyi ayarlanmış. Tek ufak detayı, tahta üzerinde servis edilen etlere hijyen dolayısıyla çok sıcak bakmıyorum. Bistro Cabana konsepti dolayısıyla pek çok yerde ahşap ağırlıklı dekorasyona sahip, bunu servise de yansıtmak istemiş ama artık ahşapta gelen etin çok sağlıklı olmadığı biliniyor. Bana kalsa evimdeki her şeyi ahşap yaparım, tüm servis ekipmanlarım ahşap olabilir ama hijyen daha önemli.

Mekanın, menüsüne henüz koyduğu Sürpriz Köfte, ince açılmış bir hamurun içine, köfte ve sebze doldurularak yapılıyor. Bu lezzet de mekanın favorilerinden. Bana köfteden dolayı hamuru bir miktar ıslak geldi ama pekçok kişinin damak zevkine uyacaktır.

Finali tam benim damak tadıma uygun, tabanındaki bisküvisi az, aradaki kreması kalın Cheesecake ile yaptım. Yanında çilekli sorbe ve çikolatalı cookie ile gelen tabak göz dolduruyor.

Kahvaltı

Mekan misafirlerine sadece haftasonları ister ala carte, ister menü halinde kahvaltı veya brunch sunabiliyor. Pide, menemen, omlet ve kendi özel sucuklu kaşarlı pidelerini tatmak da mümkün. Fix brunch menüsü kişi başı 30 TL. Ekstra olarak alınabilecek Çıtır simit arasında erittikleri kaşar veya hellimli sandviçini ve ızgara sucuğu kahvaltıdaki iddialı oyunculardan.

Canlı Müzik

Çarşamba’dan Cumartesi’ye kadar her gün fix menü alternatifleri var. Limitsiz Yerli alkol dahil olmak üzere fix menüleri içeriğine göre 130 TL ve 150 TL olarak değişiyor. A la carte servis tercih edildiği taktirde Cuma ve Cumartesi günleri hesaba kişi başı 35 TL canlı müzik yansıtılıyor.

Çarşamba ve Cuma günleri Volkan Gürel’in gitar-vokal olarak sahne aldığı mekanda, Perşembe günleri perküsyon ve çift gitar eşliginde Emre Altınok Türkçe ve yabancı akustik-pop ağırlıklı parçalar seslendiriyor.

Güvenç Dağüstun ve Orkestrası’nı dinlemek isterseniz Cumartesi günleri sahnedeler. Yabancı ve Türkçe geniş bir repertuara sahip olan müzisyenler beraber performanslarında jazz’dan karadeniz türkülerine kadar birçok tarza yer veriyor.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz