banner

Astronotların gıdası: Kinoa

Son zamanların en popüler bakliyatı Kinoa. Öyle ki önümüze gelen her salatada mutlaka bir miktar kinoa kullanılıyor. Lezzeti, sağlıklı ve zengin bir besin olmasının yanı sıra 7 bin yıllık geçmişiyle antik bir besin olarak değerlendirilebilecek olan kinoa, özellikle son yıllarda diyet yapanların ve sağlıklı beslenmek isteyenlerin gözdesi olmuş durumda. Ve fakat talep çok, ürün az olunca mecburen bu ürün ithal yoluyla ülkemize giriyor. Çiftçimiz tarafından da az bilinen bu bitkinin getirilerini anlatmak, çiftçimize de kinoayı tüketenlere de detaylı bilgi aktarabilmek için aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera Ekim sayısında kinoaya yer vermiş.

Avrupa’da geleceğin tahılı Kinoa

Kinoa’nın ilk olarak Latin Amerika’da İnkalar tarafından yetiştirildiğini ve ‘tahıl ana’ dedikleri bu ürünün bir dönem Güney Amerika halkının en önemli besin kaynağı olarak kullanıldığını aktaran araştırma haberde, şimdilerde bu antik bitkiden Avrupa’da geleceğin tahılı olarak bahsedildiği vurgulanıyor.

Uzayda astronotların gıdası

Kinoa için dünyayı açlıktan kurtaracak tahıl denmesinin sebebi besin değerlerine bakıldığında anlaşılıyor. Buğday ile pirinç arası bir tada sahip olan kinoada buğdayın iki katı, mısırın ve pirincin de 3 katı protein var. İçerdiği kalsiyum ise bir bardak sütteki kalsiyumdan daha fazla. Lizin gibi temel aminoasitler ve ayrıca A, B,C, D, E ve K vitaminleri içeriyor. Lif oranı çok yüksek. Kinoanın en çarpıcı özelliği ise glutensiz olması. İnsan vücudu için gereken tüm besinleri bünyesinde taşıyan kinoa bu süper özellikleri sayesinde uzayda da astronotların gıdası olarak kullanılıyor.

Kolombiya, Arjantin, Peru, Bolivya, Şili ve Ekvador’da yetiştiriliyor

Boyu 1-2 metreye kadar uzayan uzun ömürlü bir bitki olan kinoanın 120 çeşidi olmasına rağmen çoğunlukla beyaz, kırmızı ve siyah olmak üzere 3 çeşidi kullanılıyor. Anavatanı oldukça soğuk ve yüksek platolara sahip Güney Amerika’nın batı kıyısındaki And Dağları bölgesi olan bitki, ağırlıklı olarak Kolombiya, Arjantin, Peru, Bolivya, Şili ve Ekvador’da yetiştiriliyor. Tarımı ise buğday ile aynı özellikleri taşıyor. Ekim-kasım aylarında toprağa tohumlar bırakılıyor, haziran-temmuz aylarında da hasadı yapılıyor. Her türlü toprağa uyum sağlayabilse de, en yüksek verimi rakımı bin ile 4 bin metre arasındaki yaylalık kıraç arazilerde veriyor.

Üretici/ çiftçi için kârlı

And Dağları’nın bitkisi kinoa Anadolu iklimine uygun alternatif bir ürün. Son yıllarda değerinin anlaşılmasıyla Türkiye’deki üreticiler de kinoa yetiştirmek için kolları sıvadı. Ankara, Nevşehir, Adana, Iğdır ve birçok şehirde deneme ekimleri yapılıyor. Çünkü kinoa üretici için kazançlı bir ürün. Bir dekarın ekim maliyeti 500 TL’yi geçmezken, 500-700 kg verim elde ediliyor. Türkiye’de henüz yeni olduğu için tarlada 10 TL’den satmak mümkün. Perakende satış rakamı ise 46 TL’ye kadar ulaşıyor. Kinoayı talep eden üreticiler ise ürünü ancak büyük marketlerde ya da internette bulabiliyor ve yarım kilogramlık bir paket için 20 TL civarında bir miktarı gözden çıkarmaları gerekiyor. Türkiye şimdilik kinoa talebinin neredeyse tamamını ithalatla karşılıyor.

Birleşmiş Milletler’in 2013 yılını ‘Dünya Kinoa Yılı’ ilan etmesinin ardından hem dünyada hem de Türkiye’de kinoaya olan talep yükseliyor. Uluslararası Tarım Örgütü de (FAO) iklimi müsait bölgelerde üreticilerin bu ürüne yönelmelerini tavsiye ediyor. Dünyada kinoaya olan talebin son 5 yıl içerisinde 7,5 katına çıkmış olduğunu da düşünürsek, ilerleyen yıllarda Türkiye’de de benzer bir durumun oluşacağını söylemek yanlış olmaz.

Kinoayı internet üzerinden Taze Direkt veya Dimyat.com.tr’nin online mağazasından sipariş verebilirsiniz veya Migros Sanal Market‘te olmasa da Migros mağazalarından temin edebilirsiniz.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz