banner

Artık musluk suyu içebiliriz!

Dünya genelinde küresel ısınma ve bu soruna yönelik çözümler sürekli önemli bir gündem maddesi halinde masaya yatırılıyor. Bir derece daha ısınan dünyamız ciddi sinyaller vermeye başladı bile. Küresel ısınmadan dolayı her yıl dünya üzerinde 150.000 kişi hayatını kaybediyor. Su kaynaklarımız tükeniyor, bu durum dolaylı olarak her bir bireyi ayrı ayrı etkiliyor. Bu noktada kendimiz, çocuklarımız ve bizden sonra gelecek nesiller için ne yapıyoruz? Hiç düşündünüz mü?

Örneğin marketten çıkarken kullandığımız plastik poşetler… Türkiye genelinde, sırf zincir marketlerde ne kadar plastik poşet tüketimi olduğunu hayal edebiliyor musunuz? Üstelik plastik, doğada yok olmayan maddelerden birisi.

Peki herhangi bir sebze ya da meyvenin, suyun sizin masanıza gelene kadar ne miktarda bir karbon ayak izi oluşturduğunu biliyor musunuz?

Çok yavaş ilerlese de National Geographic yayınları, Atlas ve Magma Dergisi, bazı televizyon programları ve çevre dergileri vesilesiyle ve bu mecraları destekleyen reklamverenlerin birlikte yürüttükleri projeler dolayısıyla sık sık gündeme gelen bir konu çevre kirliliği.

Her birimizin birey olduğundan hareketle doğaya, çevreye, hayatımıza sıkı sıkı sarılmamız gerekiyor. Çünkü elimizi çabuk tutmazsak bunun dönüşü, çözümü olmayacak… Büyük bir felaketin tehditlerini engelleyebiliriz ancak kişiler olarak bizler, devlet ve iş dünyası olarak bir araya gelebilirsek… Sadece benim dikkat etmemle bir şey değişmez demeyin, en küçük değişim bile gezegenimiz için bir fark yaratacaktır.

Bu noktada biz “tüketicilerin gücü” en önemli değişken. İklim değişikliğini ve diğer çevre sorunlarını dikkate alan, bu konuya gönlünü koyanlara destek olan, aktif çevre bilincine yönelik farkındalığı arttırma adına adımlar atan her yeşilci firma ayakta alkışlanmalı. Bu firmalardan birisi de GROHE.

Mutfak ve banyolarımızdaki armatür ve bataryaların üreticisi olan firmanın aynı zamanda sürdürülebilirliği önemsiyor olması çok önemli. Aktif çevre bilincini hem banyoda hem mutfakta yararlanılabilecek bir konfora dönüştüren Grohe, mutfağımızdan sonra yeme içme sektörüne de değer katacak çalışmaları hayata geçirmeye başlamış.

Neler yaptıklarını öğrenmek için Grohe’nin Live!Center binasındaydım. La Mancha, Kydonia, Banyan gibi restoranları bünyesinde bulunduran Soul Group Restoran zinciri ve Türkiye’deki öncü mutfak okulu MSA (Mutfak Sanatları Akademisi) işbirliği ile ortaya koydukları çalışmaları dinledim.

Soul Group’a ve MSA’ya su tasarrufu sağlayan ürünler temin ederek evlerde sağlanan tasarrufu yeme içme sektörüne taşıyan Grohe, musluk suyunu, bakteri ve suyun tadını bozan tüm maddelerden arındırarak, temiz içme suyuna dönüştüren Grohe Blue dahil birçok su tasarruflu ürünü endüstriyel mutfakların kullanımına sunmuş.

Restoranlarında Grohe Blue kullanılmaya başlanmasıyla ayda ortalama 10 bin kişinin ziyaret ettiği mekanlarında atık şişe tasarrufunun yılda yaklaşık 30 bin şişeye ulaştığını söyleyen Soul Group Yönetim Kurulu Başkanı Aslı Pasinli, 1 litre şişe su tüketimi için 7 litre su harcandığını belirterek su şişelerinin taşınması sırasında araçların yarattığı karbon salınımın oldukça yüksek olduğunun altını çizdi.

Pasinli, plastik atıkların önüne geçmek, doğal kaynakları korumak ve enerji tasarrufu sağlamak için geliştirilen Grohe Blue teknolojisiyle musluk suyundan arıtılan suyu müşterilerine sunduklarını, içine limon katılarak servis edilen sudan şimdiye kadar hiçbir şikayet gelmediğini ama çok nadir olmakla birlikte isteyen müşteriler için plastik şişe su bulundurduklarını da söyledi.

Mutfak Sanatları Akademisi Genel Müdürü Sitare Baras ise MSA’nın mutfaklarında Grohe’nin fotoselli bataryalarını ve Grohe Blue’yu kullanmaya başlamalarıyla birlikte 4 kişilik bir ailenin altı ayda harcadığı su miktarı kadar aylık su tasarrufu sağlamış olduklarını belirtti. Bu vesileyle her yıl MSA’dan mezun olan 750 öğrenciye ve yıl boyu çeşitli workshoplara gelen 8500 katılımcıya su tasarrufu konusunda bilgi verdiklerini ve konuya ilişkin farkındalığı arttırmaya gayret ettiklerini ifade etti.

Grohe Blue nasıl bir tasarruf sağlanmasına yardımcı olur?

Grohe Blue’nun özelliği; biri filtrelenmiş biri filtrelenmemiş su için iki ayrı iç su yoluna sahip olması ve ürünün filtre kartuşunun 600 litre suyu arıtarak suyu ağır metallerden, kireç ve klordan uzak, taze bir tada ulaştırıyor olması. Bu sayede ciddi bir su tasarrufu sağlayarak arıtılmış su tüketen bir evin veya restoranın bütçesine katkı sağlıyor. Grohe bu ürünüyle Alman Sürdürülebilirlik Ödülleri’nde ‘Kaynak Verimliliği’ özel ödülüne layık görülmüş.

Peki bireyler olarak bizler çevresel atık oluşumunu, karbon ayak izini nasıl engelleyebilir veya azaltabiliriz, küresel ısınmanın önüne nasıl geçebiliriz?

– Daha azla yetinin.
– Harcamalarınızın gerçekten gerekli olup olmadığını sorgulayın. (Gardrobumdakilerin hepsine ihtiyacım var mı? sorusunu sorun kendinize.)
– Bir noktadan diğer bir noktaya giderken toplu taşıma araçlarını veya bisiklet kullanın. Kişisel karbon salınımını azaltın. Arabanızın her yıl egzozundan yaklaşık 5 veya 6 ton karbondioksit yaydığını unutmayın.
– Hayatınızdan ve mutfağınızdan plastiği ve geri dönüşümü olmayan ürünleri çıkarmaya gayret edin.
– Marketten plastik poşet almayın, unutmayın plastik poşet demek daha çok petrol ihtiyacı demek. Bez veya elyaf bir market çantası edinip aldıklarınızı bununla taşıyın.
– İkinci el ürünler kullanmaktan çekinmeyin.
– Ambalajlanmış su tüketmemeye gayret edin. Sanılanın aksine musluk suyunun filtre ile kullanıldığında ambalajlı sudan sağlıklı ve ucuz olduğunu unutmayın. Gereksiz enerji israfı yaratan şişe veya plastik suyu ve suyu temin ederken oluşan karbon ayak izini engelleyin.
– Buzdolabınıza ek olarak bir dondurucunuz veya başka bir buzdolabınız varsa buna sahiden ihtiyacınız olup olmadığını düşünün.
– Enerji tasarrufu sağlayan beyaz eşya ve küçük ev aletleri kullanın/satın alın.
– Yaşadığınız alanı yeşillendirin. Ağaç veya bitki yetiştirin.
– Yaşadığınız alan müsaitse compost yapın. Çöplerinizi gübreye dönüştürün.
– Daha çok yörenizde ya da en yakınınızdaki şehirde yetişen sebze meyveleri satın alın. Örneğin İstanbul’da yaşıyorsanız Antalya’dan almak yerine Bursa’dan ürün satın alın. Coğrafik ürünleri tercih edin.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz