banner

Antep Yuvalaması Resmi Gazete’de

Geçtiğimiz aylarda Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Antep Yuvarlaması olarak bilinen yöresel ürün için Türk Patent Enstitüsü Başkanlığına coğrafi işaret tescil başvurusunda bulunmuştu. Sevindirici haber 6 Haziran’da Resmi Gazete’de TPE tarafından Yuvarlaması / Antep Yuvalaması Coğrafi İşaret başvurusu ilanı olarak yer aldı.

İlanda, yerel ağızda “yuvalama” olarak bilinen ürünün ayırt edici özellikleri, malzemeleri, yapımı, içeriği ve diğer işlemleri belirtilerek, denetimin bu kriterlere göre yapılacağı belirtildi. Buna göre artık, üretiminin uzun ve zahmetli olması ve hazırlığın her aşamasının ustalık gerektirmesi özellikleriyle ünlenen Antep yuvarlaması, coğrafi sınır olarak sadece Gaziantep’te yapılabilecek.

İlanda ayrıca, denetimin Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü Temsilcisi koordinatörlüğünde, Gaziantep Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Temsilcisi, Gaziantep Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği temsilcisinden oluşacak 3 kişilik bir denetim kurulu tarafından yapılacağı bildirildi. Buna göre denetim kurulu, Antep Yuvarlaması adını kullanan firmaların ürettiği yuvarlamaların yılda bir defa düzenli olarak denetleyecek. Denetime ilişkin raporlar Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenli olarak Türk Patent Enstitüsüne gönderilecek.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin Mahreç İşareti başvurusunda bulunduğu Antep Yuvarlaması / Antep Yuvalaması; Gaziantep’te Ramazan Bayramının geleneksel yemeği olarak, bayramın ilk günü kahvaltıda yeniliyor. Yapımı ustalık gerektiren yuvarlama içinde, hazırlaması epey zahmetli olan ve uzun zaman alan bezelye tanesi büyüklüğünde (yaklaşık 5-6 mm) köfteler bulunuyor. Sonrasında, et suyu ve nohut ile pişirilerek süzme yoğurt ekleniyor. Üzerine naneli yağ dökülerek servis yapılıyor.

Türk Patent Enstitüsü, 555 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname gereği coğrafi işaret tescil başvuruları, Türk Patent Enstitüsü tarafından Resmi Gazete’de ilan ediliyor. Söz konusu tescil talebine itirazlar, ilanın yayım tarihinden itibaren 6 ay içerisinde TPE’ye yapılabiliyor.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz