banner

Anadolu Mezeleri Manchester’da

Size güzel bir haberim var!

Artık Anadolu’nun eşsiz mezeleri Türkiye’den sonra İngiltere’nin büyük ve kalabalık şehirlerinden Manchester’da da tadılmaya başlayacak. Nasıl mı?

2,5 yıl önce Celal Çapa, Le Cordon Bleu mezunu Executive Şef Umut Karakuşla masaya oturdu, soğuk- sıcak başlangıç, ana yemek gibi her şeyin sunulduğu bir menü yerine spesifik bir alan seçerek, zengin Anadolu mutfağının ‘meze’lerini ön plana çıkarmaya karar verip mezeleri yıldızlaştırdılar. En iyi malzemeyi kullanıp mezeleri modernize ederek sundular.

Duble ile ‘Meze restoranı akımı’

Lezzetleri dilden dile dolaştı. Yurtiçi ve yurtdışından pek çok kişi bu enfes mezeleri tatmak için haftalar öncesinden rezervasyon yaptırmak zorunda kaldı. Hatta tek shift yetmedi, son aylarda iki shifte çıkarak 18.00- 21.00’de bir seans, 21.00 ve sonrası için ayrı seans oluşturmak durumunda kaldılar. Ve bir ‘meze restoranı akımı’ başlattılar. Onlardan sonra pek çok mekan mezeye yöneldi ve sırf meze yapmaya başladı.

Umut Şef geçtiğimiz aylarca İngiltere’nin Manchester şehrindeki bir yiyecek içecek grubundan teklif aldı ve geçtiğimiz hafta Duble Meze’deki 2,5 yıllık yolculuğuna son verdi. Artık mekanda yediğimiz mezeler İngilizlerin damağını şenlendirecek.

Üç ay kadar Manchester’da yaşadığım için çok rahatlıkla söyleyebilirim ki şehir Umut Karakuş’u çok konuşacak. Çünkü şehirde çoğunlukla Avrupa mutfağı var, Rusholme denilen ve yoğunlukla Arapların, Hint ve Pakistanlılar’ın yaşadığı bölgede ise bizim mutfağımıza kısmen yakın olan Ortadoğu yemekleri servis ediliyor ama ne nitelik olarak ne de sunum ve hijyen anlamında Duble Meze’nin mezeleriyle yarışabilir durumdalar. Buralar İngilizler’den ziyade bahsettiğim halkların takıldığı, alışveriş yapacak marketlerinin olduğu, Hint baharatlarından Pakistan pirincine her şeyin bulabildiği bir mahalle havasında, çoğu salaş mekanlar.

İngilizler’de ağızdan ağıza pazarlama etkin

Umut Şefin Manchester’daki en büyük artısı, Fransız mutfağının en önemli temsilcilerinden Le Cordon Bleu akımından aldığı teknikleri yine Avrupalılara Anadolu senteziyle sunacak olması zira İngilizler farklı lezzetlere açıklar ve bayılıyorlar. Bir mekanı beğenmişlerse de en büyük reklamı ‘ağızdan ağıza yayarak’ yapıyorlar. Bir bakmışsınız restoran rezervasyn ve yorum siteleri dolmuş, taşmış, haliyle restoran da…

Benim tek çekincem İstanbul’daki mezeler için kullandığı malzemenin yüzde 60’ını Antakya’dan getirten şefin İngiltere’de birebir aynı malzemeyi bulup bulamayacağı konusuydu ama sonradan kendisiyle konuşunca İngiltere’de Erikli Su’dan Ülker’in Pınar Süt’ün tüm ürünlerine ne kadar kolay ulaşabildiğimi hatırladım. Tedarikçiler de işini güzel yaptığı için malzeme sıkıntısı olmayacak. Dolayısıyla ‘Şefim yolun açık olsun’ diyebiliriz kendisine ve başarılar. Eminim en kısa zamanda Manchester United’lı futbolcularla fotoğrafları gelir şefimizin… Biz de gururla haberini yaparız 🙂

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz