banner

Ambalaj ürünün vitrinidir

Yaklaşık 20 yıl özel sektörde ve kamu sektöründe uluslararası reklamcılık, halkla ilişkiler ve lobi faaliyetlerinde çalıştıktan sonra, rotayı zeytinyağı sektörüne kıran işkadını Rengin Süar, ‘Ambalaj ürünün vitrinidir. Zeytinyağında marka olmadan yürümek, elekte su taşımaya benziyor’ dedi

Yıl boyu ortalama 10 ton nitelikli zeytinyağı satan Süar, en lezzetli bulduğu zeytin çeşidi olan ve Edremit Körfezi Bölgesinde, Ayvalık – Küçükkuyu arasında yetişen Ayvalık/Adremition çeşidini özenle çiftçiden seçtiğini belirterek, soğuk sıkım tekniğini kullandığını ve zeytinyağını güneş almayan özel üretim tenekelerde sakladığını söyledi.

Kutuların üzerine kendi fotoğrafımı koydum

Süar, “Düzen-Norwest Gıda ve Çevre Laboratuvarı denetiminde üretilen ‘erken hasat natürel sızma’ zeytinyağlarıma kendi adımı verecek kadar güveniyorum. Ambalaj bir ürünün vitrinidir. Vitrinin görevi, sokaktan geçenlerin dikkatini çekmektir. Dikkat çekmenin en iyi yolu başkasının yapmadığı bir şeyi yapmaktır. Ben de teneke kutuların üzerine kendi fotoğrafımı koydum” diye konuştu.  

Şu dönem zeytin fiyatlarının geçen seneye göre aşağı yukarı iki misline çıktığını aktaran Süar, “Bu durum satış fiyatlarımızı yükseltti. Daha önemlisi, zeytinin fiyatı kadar zeytinyağı satış fiyatımızı arttıramadığımız için kar marjlarımız düştü. Uzun yıllardır ilk defa çiftçi para kazanıyor. Bizim işimiz biraz zorlaştı, olacak o kadar” dedi.

Dünyada kaliteli zeytinyağı normunu İtalya’nın belirlediğini ve Toscana Bölgesi zeytinyağının dünyanın en iyisi olduğunu kabul ettirdiğini aktaran Süar, Türkiye’deki zeytinyağı çeşitlerinin arasında Toscana’ya en yakın gelen zeytinlerin, Ayvalık/Edremit Körfezi Bölgesi ürünleri olduğunu belirterek, ‘Buranın zeytinleri, yalnız Türkiye’nin değil dünyanın da en iyileri arasında’ ifadelerini kullandı.

Zeytin ağacı ve fabrikası yok

Kendi ismiyle sattığı erken hasat natürel sızma zeytinyağı ve teneke çevirme siyah zeytinini, ağacı ve fabrikası olmadan pazarlayan Süar, markasını kulaktan kulağa pazarlama yöntemi ile büyüttüğünü söyleyerek acı biber, sarımsak, kekik ve kokulu mandalina ile birlikte sıkılmış zeytinin yağları ile de sektörde inovatif bir girişimin öncüsü olduğu anlattı. ‘Şirketimin tek elemanıyım’ diyen Süar, yeme içme sektörüne profesyonel yetiştiren akademilerde dersler vererek gençlerle tasarım projeleri geliştiriyor.

Rengin Süar’dan kaliteli zeytinyağı için 3 şart

Kaliteli zeytinyağının Edremit Körfezi Bölgesi lezzetine sahip olması, üretimin soğuk sıkım yöntemiyle gerçekleşmiş olması (natürel sızma) ve sıkım işleminin baştan sona ‘sağlıklılık’ gözetilerek laboratuvar denetiminde yapılması (erken hasat) gerekir.

 

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz