banner

Alaçatı Aladam Butik Otel

Ege kokusu aldığım otellerden bir tanesi Aladam Otel. Alaçatı’ya yerleşen sahipleri Mustafa Bey ve Zehra Hanım Adapazarlı. Adapazarı Boşnak, Abhaza, Çerkezlerin yoğunlukla yaşadığı bölge biliyorsunuz. Alaçatı’da bu kültürlere ait lezzetleri, Ege dokunuşlarıyla sunan otelin kahvaltısı önce başımı döndüren kokusuyla, sonra görüntüsüyle beni mest etti. Kahvaltılıklarda biberiye, adaçayı, fesleğen, reyhan, defne… aklınıza gelebilecek her bitkiyi, otu kullanmışlar. Mesela masadaki pembe renkle insanın içini açan ‘reyhan şerbeti’ çok az şeker kullanılarak günlük hazırlanıyor. Hiçbir katkı maddesi yok.

Keçi peynirini ve omlet için kullandıkları yumurtayı hemen yan komşularından alıyorlar. Komşularının 100 keçisi ve doğal beslenen onlarca tavuğu var 🙂 İsli çerkez peyniri, abaza peyniri, bergama tulumu diğer peynir çeşitleri.

Kişniş ve reyhan kullandıkları Acuka, Boşnakların çok kullandığı ‘long’ denilen lorlu biber (Hatta yöreye göre ekşimik de deniyor.), içinde halk dilinde kara kekik olarak bilinen ama kendilerinin ‘Çuprika’ dedikleri kekik çeşidiyle lor karışımını kullandıkları mini çörek ‘AÇAÇ’, ceviz yağı ve ekmeğe sürülerek yenen çerkez tavuğu içi, öne çıkan lezzetlerden.

Kahvaltının yıldızı; adaçayı, biberiye ve acuka sosuna buladıkları Germiyan ekmeği idi bence. Dilimlenmiş ekmek fırınlandıktan sonra üzerine mercanköşklü peynir kızartılıyor. (Size şimdiden tüyo; Germiyan ekmeği seneye bir @alishiro ekmeği kadar ünlü olacak, şimdiden buzlukta stoklayın 🙂 )

Gelelim reçellere; gül reçeli, limonlu nane reçeli, portakal-greyfurt-limon- mandalinadan (4 malzemeli) oluşan Orange reçellleri var. Bir de Zehra Hanım’ın Jamio Oliver’dan esinlenerek kahvaltıya eklediği adaçayı ve biberiye ile hazırlanan patates. Rezene ve biberiye ile hazırladıkları omleti, üzerinde fesleğenli tereyağı ile servis ediyorlar. (Rahmetli Arman Kırım’ın bir yazısından esinlenmiş Zehra Hanım)

Mutfaklarında yemek yazarı Gökçen Adar’ın kitaplarının etkisinin hissedildiği otelde Ege otlarının rayihasıyla, Adapazarı’nın maharetli ellerden çıkmış uyumlu bir birlikteliği göze çarpıyor. Baharata, ota, bitkiye bayılan bünyem için her lezzet şifa oldu 🙂

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz