banner

Adapazarı Islama köftesi Acıbadem’de

Size en iyi 5 köfteci kimdir diye sorsam en az 3 cevap alırım kesin. Peki “ıslama köfte” nerede yenir desem muhtemelen tek bir yer söylersiniz. Adapazarı ıslama köfte 🙂 Artık o kadar yol kat etmenize gerek yok. Isslama Köfte Acıbadem’de ilk şubesini açtı.

Ekşi mayalı 3 dilim ekmekle gelen köftelerin “sırrının ekmeğinde” olduğu söyleniyor zira ekmekler 24 saat pişen kemiğin suyuyla ıslatılıyor.


Köfteler Balıkesir ve Afyon’dan gelen dana ve kuzu döş ile bir miktar kuyruk yağı (Trakya) eklenerek yapılmış. Mekanın alametifarikası köfte ancak ne çorbalarını ne de yan lezzetleri bir başkasının yerine koyamıyorum. Siz köftenizi beklerken ekşi mayalı ketentohumlu ekmekle nefis bir acılı- zeytinyağlı sos geliyor. Bolu’da yaptırılan “kıymalı tarhana çorbası” güzel bir yoğurtla yapılmış belli.

Nohutlu, mini köfteli Komşu Çorbası’nı da ondan daha ayrı tutamam. Mücver, manda yoğurdu, Mahalle salatası, kızartma tabağı ve piyaz denediğim ve kendimi yazlık bir balkon masasında oturmuş gibi hissetmemi sağlayan lezzetlerdendi. ve evet 3-4 yıl sonra kızartma yedim 🙂  Konya isli ayranı, kuru üzümle hiç şeker kullanılmadan yapılan beyaz ve kırmızı üzüm şırası yazın nasıl güzel gider.
Bir tatlı canavarı olarak mekana önerim: bence sırf tatlılar için ayrı bir mekan açmalılar. 10 numara. Manda sütüyle yapılan fırın sütlaç bakır sahanda geliyor, manda sütünün yağıyla üzeri mükemmel karamelize olmuş.

 

Tahinli kabak tatlısı ise üzerine övgüler dizilecek cinsten.

Sütlü kadayıf ise Adapazarı usulü altı sütlü, üstü çıtır- kuru. Arasında iri parçalanmış cevizler var.

Burası Çengelköy’ün, Samatya’nın, Kanlıca’nın, Kuzguncuk’un sıcaklığını barındıran, trendlerin gazabına uğramamış, ruhu bozulmamış, sanki zamanın durduğu bir mahalleye uğramışım gibi. Her yemek farklı bir porselen tabakta. Herkes kendi evinde ne varsa getirmiş sanki. Ayşe teyze kızartma tabağını, Mücella teyze Bolu sucuğunu :), Mustafa amca Konya’nın yanık koyun yoğurduyla yaptığı isli ayranını kapıp gelmiş gibi. Ben mahalle konseptini çok beğendim, ailecek sık sık gideceğiz gibi görünüyor.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz