banner

81 ilden 81 markalı organik ürün

Tarım üzerindeki çalışmalar hızlandırıldı. Bu yönde çalışmalarda bulunan Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği’nden tarımı markalaştıracak formül önerisi geldi.

Türkiye’nin organik tarım cenneti olduğuna dikkat çeken Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Yönetim Kurulu Üyesi ve Orta Anadolu ve Karadeniz Bölge Başkanı Mevlana Karali başkanlığında Trabzon’da gerçekleştirilen 3.Bölge Şube Başkanları Toplantısı’nda, Karadeniz Bölgesi’nden başlanarak 81 ilden 81 organik tarım ürününün belirlenmesi ve bu ürünlerin markalaştırılmasını kapsayan formül açıklandı.

Tarımsal büyüklükte Avrupa’nın en büyük, dünyanın 7’nci büyüğü olan Türkiye’nin markalı organik ürünlerle tarım gelirlerini artırabilmesi ve 2023’te dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olabilmek için tarımsal üretimin kilit önem taşıdığına vurgu yapan Karali, bu nedenle katma değeri yüksek organik tarım ürünlerine yönelmek gerektiğini ifade etti. Karali, organik tarımın geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için 81 ilden 81 markalı organik ürünün belirlenmesi ve Türkiye’nin markalı organik ürünlerle dünya sahnesine çıkması gerektiğini açıkladı.

Dünya tarım piyasalarını belirleyen bir Türkiye

Türkiye’nin tarım zengini bir ülke olduğunu ve bu kaynaklarını çok iyi değerlendirmesi gerektiğini söyleyen Karali sözlerine şöyle devam etti: “Tarımda sahip olduğumuz güçlü potansiyeli iyi kullanmamız lazım. Bunun için TÜMSİAD olarak markalı organik ürün üretimine geçmeyi ve bu yönde teşvikin arttırılmasını içeren bir projeyi öneriyoruz. Tarladan sofraya her aşamasının kontrol edildiği ve sertifikalandığı organik tarım ürünlerinin markalanmasıyla Türkiye tarımsal üretimde dünya piyasalarına yön veren bir ülke konumuna gelebilir. Bu proje ile Rize’den organik çay, Giresun’dan organik fındık, Şanlıurfa’dan organik zeytin, Malatya’da organik kayısı ve İzmir’den organik incir gibi 81 ilimizden belirlenecek 81 ayrı ürünümüzle yurt içi ve yurt dışı pazarlarda talep gören katma değerli ürünlerin üretimini gerçekleştirebiliriz.”

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz