banner

Zorlu’da yıldızlar geçidi

Dünyaca ünlü restoranları İstanbullularla buluşturan Zorlu Center, yıldızlı şefleri ve gurme konseptiyle de fark yaratıyor.

İstanbul’un yeni çekim merkezi Zorlu Center, benzersiz gurme konsepti ve dünyaca ünlü şefleriyle de adından söz ettirmeye devam ediyor. Zorlu Center’da, birbirine birkaç adım mesafedeki Michelin yıldızlı 4 restoran, İstanbul’un gurme yaşamındaki gelişimin önemli bir göstergesi…

Şehrin yeni yaşam adresi Zorlu Center’da Michelin yıldızlı şefler, Türkiye’ye ilk kez gelen restoranlarıyla İstanbullulara eşsiz bir deneyim sunuyor. Zorlu Center, Michelin yıldızlı Şef Micheal White’ın imzasını taşıyan menüsüyle Morini, ilk Michelin yıldızını 2004’te kazanan ünlü şef Tom Aikens’in restoranı Tom’s Kitchen, 3 Michelin yıldızlı şef Massimo Bottura’nın restoranı Ristorante Italia ve Prix de L’art de la Cuisine aux Chefs de l’Avenir ödülü sahibi şef Sergi Arola’nın Raffles İstanbul Zorlu Center’da yer alan restoranı Arola ile fark yaratmaya devam ediyor.

Ristorante Italia’da yıldız Şef Massimo Bottura’nın tarifleri

Dünyaca ünlü 3 Michelin yıldızlı İtalyan şef Massimo Bottura, ülkesi dışındaki ilk restoranı Ristorante Italia di Massimo Bottura ile İtalyan mutfağının enfes lezzetlerini ve geleneksel tariflerini; kültürel ve gastronomik çeşitliliğiyle dünyanın en büyüleyici şehirlerinden İstanbul’da yeniden yorumluyor. Dünyanın en iyi şefi unvanına sahip olan Bottura, malzemelerini, Eataly’de günlük üretilen taze ürünler ile Türkiye ve İtalya’nın en iyi ürünleri arasından özenle seçiyor. Ristorante Italia, Zorlu’da yer alan Eataly içerisinde bağımsız bir restoran olarak hizmet veriyor.

Katalan Şef Sergi Arola Raffles’ta

1999 yılında Uluslararası Gastronomi Topluluğu tarafından Prix de L’art de la Cuisine aux Chefs de l’Avenir ödülüne de layık görülen, iki Michelin yıldızlı sıra dışı İspanyol şef Sergi Arola’nın kendi ismini taşıyan restoranı ise Raffles İstanbul Zorlu Center’da yer alıyor. Arola Restaurant, geleneksel Katalan tariflerinden ilham alan Akdeniz lezzetleri ile dikkat çekiyor. Sergi Arola, İstanbul’da da, sofrada paylaşma kültürü üzerine kurulu bir yaklaşımı benimseyerek, İspanyol mutfağının klasik ve modern lezzetlerini sunuyor. Otelin efsanevi Long Bar’ıyla yanyana ve bağlantılı olan Arola; görkemli yemek salonu, açık terası, ve özel şampanya odası ile, unutamayacağınız lezzet deneyimleri yaşamanız için Raffles İstanbul Zorlu Center’da misafirlerini bekliyor.

Michelin yıldızlı şef Tom Aikens ile Tom’s Kitchen

Zorlu Alışveriş Merkezi’nin Meydan katında yer alan ve açıldığı günden bu yana yoğun ilgi gören bir diğer restoranı Tom’s Kitchen ise ilk Michelin yıldızını 2004’te kazanan şef Tom Aikens’e ait. Kendi restoranlarını açmadan önce İngiltere’nin en iyi restoranlarında çalışan Aikens, “Pied à Terre”’e ikinci, “Tante Claire”ye ise üçüncü Michelin yıldızını kazandı. Nisan 2003’te Londra, Chelsea’de açtığı Tom Aikens Restaurant’la 2004’te kendi adına ilk Michelin yıldızını kazandı.

İngiltere’nin en heyecan verici şefi olarak görülen Tom Aikens, ilk uluslararası restoranını Zorlu Center’da açarak İstanbullulara yepyeni tatlar sunmaya devam ediyor.

Makarnanın Kralı Michael White ile Morini

Zorlu Alışveriş Merkezi Meydan katında yer alan Morini’nin menüsünde, Michelin yıldızlı Şef Michael White’ın imzası bulunuyor.“King of Pasta” (Makarnanın Kralı) olarak bilinen Michael White’ın, İstanbul Morini için özel hazırladığı menüde kendi klasiklerinin yanı sıra New York’lu ünlülerin Michael White favorileri de yer alıyor. ABD Başkanları Barack Obama ve Bill Clinton için de yemek hazırlayan Michael White’ın, Marea, Ai Fiori, Alto ve Convivio gibi dünya yıldızlarının tercih ettiği restoranlarında, toplam 6 Michelin yıldızı bulunuyor.

Yol kılavuzundan dünyanın bir numaralı rehberine

Şoförler için yazılan bir yol kılavuzundan dünyanın en eski ve en tanınmış, bir numaralı mutfak kültürü rehberine dönüşen Michelin Red Guide’ın hikayesi; 1900 yılında büyümekte olan lastik firması Michelin’in, seyahati özendirip lastik alımını artırmak adına bir yol rehberi çıkarmasıyla başladı. Daha çok Fransa’nın uzun yol kamyon ve tır şoförlerine yönelik olan bu rehber, şoförlerin dinlenebilecekleri ve geceyi geçirebilecekleri konaklama noktalarını, benzin istasyonlarını, umumi tuvaletleri ve pub’ları kapsıyor, bakım ve tamir için gidilebilecek en uygun mekânları ve hatta lastik ve çeşitli donanım fiyatlarını içeriyordu. Restoranların da rehbere eklenmesiyle, Michelin Guide kısa zamanda şoförlerin yanı sıra tüm turistlerin de gözdesi oldu. 1920 yılına kadar ücretsiz yayınlanan Michelin Guide 1926 yılında sıra dışı kalitedeki seçkin restoranları yıldız vererek tanıtmaya başladı.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz