banner

Zeytinyağında polifenol miktarı neden önemli?

Dünyada en çok zeytin ağacı barındıran 2. ülkeyiz. Yaklaşık 1500’e yakın zeytinyağı tesisi var. Ne güzeldir ki, zeytine gönül verenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Hele hele “bizim derdimiz para değil, niyetimiz butik ve güzel bir zeytinyağı çıkarmak” diyen arazi sahiplerinin sayısı artıyor.

Nova Vera, bu yıl ilk hasatını yapan zeytinyağı markası. Ayvalık ve Manisa’da toplamda 7000 ağaçları var. Zeytin o kadar bereketli bir meyve ki yine de hasatları fena sayılmaz. Organik gübre kullanarak yetiştirdikleri ağaçlardan elde edilen zeytinyağları, erken hasat 0.25 asiditeye sahip ve antioksidan etkisi yüksek polifenol miktarı 306. Polifenol miktarının önemini geçtiğimiz aylarda Hürriyet Gazetesi yazarı sevgili Müge Akgün detaylarıyla yazmıştı. Tüketiciden saklanan zeytinyağı gerçeği!   

Zeytinyağındaki sağlığa faydalı beklentiyi yerine getirecek özelliği ‘polifenol’ zenginliği zeytinyağı ambalajlarında pek görülmüyor. Halbuki polifenol tıbbi çevrelerce kalp-damar sistemine olumlu etkisi ve hücre yenileyici (anti-aging) özellikleri ile biliniyor).

Markanın genç temsilcisi Bahar Alan ile tesadüfen tanıştım. Meğer ilk yılları olmasına rağmen Uluslararası Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi tarafından düzenlenen “Mario Solinas Türkiye” Zeytinyağı Kalite Yarışmasında “Orta Meyvemsilik” kategorisinden 4.’lük ödülü almışlar.  Ayrıca Belçika International Taste and Quality Institute (iTQi)’dan dünyaca ünlü 135 Şef ve Sömeliye’den oluşan jüri tarafından üstün lezzet sertifikasına layık görülmüşler. Şişe tasarımlarına ayrıca bayıldım. @nargourmet ‘den sonra 2.sıraya Nova Vera’yı alabilirim sanırım 🙂

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz