banner

Yunanistan’ın Düğün Pilavı ‘Gamopilafo’

Yunanistan’ın en Akdeniz halini görmek için Atina’dan tekneyle açılıyoruz. En büyük Yunan adası olan Girit’teyiz.

Girit sağlıklı bir yaşam için gerekli besinleri içeren dünyaca ünlü, mucizevi ‘girit diyeti’nin doğduğu yer. Oldukça ünlü Girit yemeklerinden biri ise her yerde denk gelemeyeceğiniz, özellikle düğün törenlerinde yapılan bir lezzet olan ‘Gamopilafo’. Bu yemeğin bu ismi almasının sebebi pek çok özel durumda tercih edilmesi ama asıl anlamda evlilik törenlerinde konuklara düğün pilavı olarak ikram edilmesi.

Giritlilere bu yemeğin orjinali nereden geliyor diye sorarsanız 13. yüzyılda Ege’yi işgal eden Venedikliler tarafından getirilen ‘risotto’nun hikâyesini duyarsınız. Risotto ile Girit düğün pilavı gamopilafo’nun oldukça benzer olduğunu söylerler.

Kimi kaynaklar da 17. yüzyıl Türk mutfağının etkilerinden bahseder. Doğrusu gamopilafo devasa Girit tarihinde özgün bir hikâyeye ve sunuma sahiptir.

Dağların ve uzun sahillerin güzelliğinin sağladığı çeşitlilik ve yüksek kalitede lokal ürün bulunabiliyor olması bu yemeğin çeşitli şekillerde yapımına imkan sağlıyor.

Malzemeler:

  • 1 kg keçi eti ve 1 tavuk
  • 1 fincan limonsuyu
  • 1 çay fincanı tereyağı
  • Pirinç
  • Tuz- karabiber

Yapılışı:
Keçi etini ve tavuğu farklı tencerelerde kaynatın. Hazır olduklarında süzün ve et sularını muhafaza ederek başka kaba alın.

Pirinci kullanırken belli bir fincanın ölçüsünü kullanarak 1 fincan pirince 3 fincan et suyu miktarıyla ilerleyin. (Örneğin: 5 fincan pirince 15 fincan et suyu)

Kaynamış olan et suyuna 1 yemek kaşığı tuz ilave edin. Pirinci ekleyin ve iyice karıştırın. Pirinç sıvıyı emene kadar pişirmeye devam edin. Pilav hazır olduğunda tencereyi ocaktan alın. Limon suyunu ekleyin ve karıştırın.

Tereyağını bir tencerede kızdırın ve pilavı içine ekleyin. Üzerini bir havluyla örterek 10 dakika beklemeye alın. Dinlenip suyunu biraz çektiğinde dilimlemiş olduğunuz etleri parçalayın. Uzun ve geniş bir kaba pilavı, ardından üzerine etleri koyun. İsteğe göre karabiberle servis edin.

Gamopilafo hazır!

ΚΑΛΗ ΟΡΕΞΗ (Κali orexi- Afiyet olsun)

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz