banner

Yiyecekleri Neden Buharda Pişirelim?

Çok uzun yıllar ıspanak yemedim. Çocukken çok pişmiş ve rengi koyulaşmış sebzeleri lezzetsiz buluyor, çoğu ailedeki çocuklar gibi yağlı ve salçalı olanlara yöneliyordum. Annem pazara gönderdiğinde pazarcıya karalahanaları gösterip ‘şu ıspanaktan istiyorum’ dediğim çoktu. İlgilenmediğim için ıspanağın sadece adını biliyor, şekline bile dikkat etmiyordum. Taa ki üniversite için evden uzağa gidip arkadaşımın annesinin yaptığı ıspanağı deneyene kadar… Bu tabakta ıspanaklar ölene kadar pişmemiş hafif diri kalmıştı. İşte aradığım buydu!

Yaşam dönüşümdür

O zamanlar bilmiyordum ama meğer arkadaşımın annesi sebzelerin çoğunu buharda pişirir, sebzelerin içindeki mineral ve vitaminlerin ölmesini engellermiş. Hatta buharında pişirdiği sebzelerin suyu soğuduktan sonra çiçeklerine döktüğünü hatırlıyorum. Çünkü Dilara teyze için ‘yaşam dönüşüm’ idi.

Yediğiniz yiyeceğin lezzetini daha iyi duyumsayabiliyorsunuz

Buharda pişirme, sebze veya meyvelerin suya değmeden, su buharında pişmesi yöntemi. Buharda pişirme yapmanın sebebi, yukarıda bahsettiğim gibi yiyeceğin içindeki tüm faydalı minerallerin ve vitaminlerin kaynar suda pişip besin değerini yitirmesini engellemek. Üstelik sebzeler hafif diri kaldığında yediğiniz yiyeceğin lezzetini emin olun daha iyi duyumsayabiliyorsunuz.

Biraz diri kalan sebzelerden kastım elbette çiğ sebzeler değil. Sebzeyi ne ölecek kadar pişiriyorsunuz ne de ağza sert gelecek kadar diri kalıyor. Korkmayın 🙂 Elektrikli küçük ev aletleri satan mağazalardan veya internetten satın alabileceğiniz bir ‘buharlı pişirici’nin kullanım kılavuzu size hangi yiyeceği, nasıl pişiriceğinizi basit şekliyle anlatıyor.

Yiyecekler havayla ve suyla temas etmiyor

Piyasada tek, iki katlı veya üç katlı seçenekleriyle pek çok markanın buharlı pişiricisini bulmak mümkün. Hatta kullanıcı sayısı arttıkça her yıl yeni tasarımlarla karşımıza çıkıyor markalar. Bu buharlı pişiricilerle sebzeler aynı anda, farklı bölmelerde, alttaki sıcak su haznesinden çıkan buharla pişiyor. Yiyecekler havayla ve suyla temas etmiyor. Lezzetleri, kokuları birbirine karışmıyor. Üretici firmalar alacağınız herhangi bir buharlı pişiricinin kullanım kılavuzunda sık tüketilen gıdaların pişme sürelerini de bir tabelada topluyor.

Üstelik pişiricide sadece sebze pişirebileceğinizi düşünmeyin. Öğrenciyken Çinli arkadaşlarım çoktu ve inanın buharlı pişiriciyle yaptıkları ve onların ekmek niyetine yedikleri pilavlar ne kadar vazgeçilmezleri ise bu pişiriciler de tükettikleri her yiyecek için vazgeçilmezdi. Dumpling dedikleri iri mantı benzeri yiyeceği buharlı pişiricide hazırlar, son derece hafif bir yiyecek olarak mideye indirirlerdi.

Formuna dikkat eden arkadaşımın bu pişiricilerde İkea’dan kiloyla aldığı ve ihtiyacı oldukça buzluktan çıkarıp pişirdiği İsveç köftelerini ben de tattım. Bu aletlerle patlıcanı, sivribiberi, domatesi veya kırmızı biberi de balık, kırmızı et gibi yiyecekleri en hafif halleriyle tüketmek oldukça keyifli.

Buharlı pişirici alırken satın aldığınız ürünün wattına dikkat etmeniz en önemlisi. Haznesinin genişliği, açma- kapama- yerleştirme kolaylığı, zaman ayarlama özelliği, ekstra pirinç kabı bulunması, pişirme tepsisinin çift taraflı olması dikkat edebileceğiniz diğer özellikler.

Piyasada Enplus, Tefal, Profilo, Blue House, Philips, Essenso, Beko, Arzum, Goldmaster, Kenwood, Homend gibi markaların çeşitli modelleri mevcut.

Neden buharda pişirelim?
* Yemeğin tadını, kokusunu, kalitesini güzelleştirir.
* Diyet yemeği için çok uygun bir pişirme yöntemidir.
* Buharda pişen yemek daha kolay sindirilir.
* Buharda pişirme yönteminde, yiyeceğin içindeki nişasta, selüloz, protein ve lifli yapı kırılır veya yumuşar. Yiyecekleriniz daha yumuşak olur.
* Buharda pişen sebzeler, daha diri görünür, dağılmaz. Renkleri canlı kalır.
* Yemeğin besin değeri korunur.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz