banner

Yeni Trend: Japon Toz Yeşil Çayı Matcha

Japon çaylarının en önde gelenlerinden biri matcha çayı. Japon çay seremonilerinin vazgeçilmez öğesi, yapımı da bir o kadar zahmetli ancak faydalarını say say bitmez.

Matcha, son derece fanatikleri olan, aslında yeşil çayın toz halindeki bir çeşidi. Matcha çayı en popüler yeşil çaylardan diyebiliriz, onu çok farklı formlarda görebilirsiniz, toz olduğu için hem yemeklerde hem de farklı içeceklerde kullanılıyor. Mesela matcha çaylı pastalar, smoothieler, dondurmalar Amerika’da ve Asya’da çok yaygın. Hatta o kadar ki 2015 yılı için en trend yemeklerden biri olarak gösteriliyor, New York’ta sadece matcha üzerine barlar açılıyor.

Tadı konusunda öncelikle şunu söyleyeyim kesinlikle alışık olduğunuz bir tat değil… Öyle fıstık gibi düşünmeyin hiç alakası yok, daha çok çimen gibi ya da vejetaryen bir tada sahip. Gerçekten çok özel bir tadı var hatta bu yüzden uzmanlar tarafından ilk defa kırmızı şarap ya da bitter çikolata tatmışsınız gibi bir deneyime benzetiliyor ki çok yerinde. Alışmak için kendinize zaman tanıyın ya da bırakın…

Matcha çayı 10 bardak yeşil çaya eş değer

Ancak matcha çayının faydaları o kadar çok ki bırakmak istemeyebilirsiniz. Bol miktarda klorofil, antioksidan, lif içeriyor. Şekersiz olduğu için diyabetlilere uygun bir içecek. Yeşil çayın faydalarının çok üzerinde faydalara sahip çünkü direk toz halinde çayı alıyorsunuz, yaprağın demini değil. Bu da bir bardak matcha çayını 10 bardak yeşil çaya eş değer kılıyor.

Matcha, inanılmaz bir enerji ve rahatlama çayı olarak da biliniyor. Budist’lerin meditasyonlarında da bu özelliğinden dolayı bolca tüketiliyor. Ruhunuza iyi geliyor, bir nevi budist kutsal çayı diyebiliriz. Bu arada yeşil çay kafein içeriyor.

Japon matcha çayını japon bardaklarında içmek en güzeli, küçük ve yavaş. Demlerken de süzgeç kullanmanız gerekiyor ya da french press’de demleyebilirsiniz. Matcha çayını buzdolabında ve kuru bir yerde saklamanız gerekiyor. Paket açıldığında yani matcha bir kez hava aldığında 2-4 hafta tazeliğini koruyabiliyor.

Bu güzel ve aydınlatıcı yazı için www.caycek.com‘ a teşekkür ederiz.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz