banner

Turşunun iyisi sirkeyle mi limonla mı olur?

Sizi bilmem ama benim çocukluğumda en çok zevk aldığım lezzet bol acılı ‘turşu suyu’ içmekti. Turşu suyu İstanbul’un meydanlarında seyyarlarda satılır, mahalle aralarında da mutlaka bir ‘turşucu dükkanı’ olurdu. Hepimizin gülümseyerek hatırladığı ‘turşu işini ben senden daha iyi bilirim’ atışmalarıyla geçen, ‘turşunun iyisi sirkeyle olur, nah sana limonla olur, sirkesiz bir halta benzemeeeezz, limooonnn, sirkeeee’ diyaloglarının yaşandığı ‘Neşeli Günler’ filmine ev sahipliği yapmış Asri Cihangir Turşucusu şüphesiz bu turşucuların en ünlüsü.

Ailemizden biri gibi olmuş Adile Naşit ve Münir Özkul’un başrollerini paylaştığı bu kült filmin bazı bölümleri, her iki karakterin de ekmeğini kazandığı ‘turşucu dükkanı’nda geçer. Çoğumuz bu kadar çok çeşit turşuyu ilk olarak bu turşucuda görmüş bile olabiliriz.

Asri Turşucusu’nun geçmişi 100 yıl öncesine dayanıyor. Sahibi Asri Efendi 1913’lerde önce Edirnekapı’da açtığı turşucu dükkanıyla başlamış işe. Sonraları 1938’de oğlu Vahdet Çelikli Asri Turşucusu’nu Cihangir’de açmaya karar vermiş. Şimdi dükkanı üçüncü kuşak işletiyor. Sürekli emek ve ilgi isteyen bir iş turşuculuk. Kullanılan su, sebzelerin kalitesi, lezzeti her biri turşunun tadını etkiliyor. Asri Turşucusu Uludağ Bursa Dağ Yenice suyunu tercih ediyor.

Dükkana girdiğinizde önce o tanıdık turşu ve biber kokusuyla sonra onlarca çeşit turşuyla karşılaşıyorsunuz. Duvarda Neşeli günler filminden fotoğraflar ve basında çıkmış haberlerin kupürleri yer alıyor. Oturarak turşu yemek mümkün, elbette acılı veya acısız turşu suyu da içebiliyorsunuz. İsterseniz paket yaptırabiliyor ya da kavanozunda eve götürebiliyorsunuz. Pancardan acura patlıcandan erik turşusuna kavundan bamyaya o kadar çok renk var ki. Ben her zamanki gibi rengine bayıldığım için pancar, lahana, erik karışımlı bir turşu söyledim. Kilosu 15 TL’ye satılan turşulardan edinmek isterseniz dükkan Ağahamam Caddesi’nde.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz