banner

Türk mutfağında 19 bin çeşit ev yemeği

Son araştırmasında Türk mutfağının gözbebeği ev yemeklerini mercek altına alan Yemeksepeti’nde 19 bin çeşit ev yemeği bulunuyor.

Modern zamanlarda dünya mutfaklarından herhangi bir lezzete ulaşmak sadece birkaç tıkla mümkün olsa da, küçücükken annemizin elinden yediğimiz, büyüyünce kıymetini daha iyi anladığımız ev yemeklerinin kalbimizde bambaşka bir yeri var. Yemeksepeti de bu fikirden yola çıkarak, Türk mutfağının göz bebeği ev yemeklerini mercek altına aldı.

7 milyon porsiyon köfte, 2,4 milyon porsiyon yaprak sarma

Yemeksepeti’nin yaptığı araştırmada 4.000’i geçen çeşidiyle zeytinyağlılar ve 1.500’ü geçen çeşidiyle köfteler en renkli kategoriler oldu. Bugüne kadar Yemeksepeti kullanıcıları için toplam 7 milyon porsiyon köfte yoğuruldu ve 2,4 milyon porsiyon yaprak sarma sarıldı.

Efsaneleşen lezzetleri ile takım ruhunun nelere kadir olduğunu kanıtlayan, ev yemeği liginin Metin Ali Feyyaz’ı ise, kuru fasulye pilav cacık oldu. Yemeksepeti verileri yaş aldıkça ev yemeklerini daha çok sahiplendiğimizi ortaya koydu. Siparişte lider 34 yaş ve üstündekiler olurken, en az sipariş 18 yaş grubundan geldi. Ayrıca ev yemeklerinin çoğunlukla tek kişiyken söylendiği ve yüzde 60 oranı ile daha çok erkeklerce tercih edildiği belirlendi.

En çok çeşit zeytinyağlılarda var

Yemeksepeti’nde ulaşılabilen kebaptan pizzaya, tatlıdan salataya toplam 200 bin çeşit farklı yemeğin 19 binini ev yemekleri oluşturuyor. Bu lezzetler içerisinde en çok çeşide sahip kategori, toplam 4.382 tarifle zeytinyağlılar. Onu 1.543 çeşidi geçen köfte ve 1.100 çeşitle çorbalar takip ediyor. Sebze yemekleri için ise 640 farklı alternatif bulunuyor.

Kuru fasulye pilav cacık, Türk mutfağının Metin Ali Feyyaz’ı

Yemeksepeti’nde geçtiğimiz yıl en çok yenen ev yemekleri sırasıyla kuru fasulye, pilav, nohut, etli yaprak sarma ve ıspanak. Kullanıcılar 1 yılda ortalama 150 bin porsiyon kuru fasulye yiyor. Her iki kuru fasulye siparişinin birinde yanına pilav ve cacık da isteniyor. Bu üçlü, efsaneleşmiş lezzetleri ile takım ruhunun nelere kadir olduğunu hepimize gösteriyor; her düşündüğümüzde içimiz saygı ve sempati ile kaplanıyor. Ayrıca her 10 köfte siparişinin 3’ünde çorba ve pilav, her 10 patlıcan siparişinin 2’sinde pilav ve cacık da söyleniyor.

Yaşımız büyüdükçe daha çok sahipleniyoruz

Ev yemekleri küçük bir çocukken annemizin bizi tanıştırdığı, biraz büyüyünce gündemimizden çıkan, aklımız başına gelince ise gururla sahiplendiğimiz bir dünya. Yemeksepeti verileri de bunu kanıtlıyor; yaş büyüdükçe ev yemeklerini sipariş etme oranı artıyor. Örneğin, ev yemeklerini en çok tercih edenler 34 yaşından büyükler, en az tercih eden grup ise 12-18 yaş arasındakiler.

Ev yemekleri genellikle kalabalık gruplar için değil, tek kişilik söyleniyor. Yalnız yemek yiyenler tek porsiyon için mutfağa girmeye erinse de, bu lezzetlerden ayrı kalmıyor ve Yemeksepeti’nden yardım alıyor. Ayrıca bu yemeklerin yüzde 60’ı erkekler tarafından sipariş ediliyor.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz