banner

Tunus’un Geleneksel Tatlısı Zrir

Sizlerle anlamlı bir tatlıyı paylaşmak istiyorum. Tunuslu kadınlar yeni doğan bebeği yakınlarına göstermek ve tebrikleri almak için bir davet verir. Geleneklere göre lohusalık zamanında düzenlenen bu davet için özel bir tatlı yapılır, adı Zrir.

Bebek sahibi olmayı bekleyen kadın, Zrir’i doğumdan önce hazırlar ki doğum sonrasında gelip bebekle tanışacak ve kendisini tebrik edecek misafirlere ikram edebilsin.

Susam, fındık ezmesi, bal ve tereyağı ile yapılan bu zarif tatlı, küçük elegant ve ince cam kaplarda servis edilir. İçeriği itibariyle oldukça besleyici olan Zrir Tunus’ta farklı şekillerde yapılabiliyor.

Örneğin Tunuslu Synda’nın versiyonu normalinden biraz daha kremalı ve karamelli ama diğer tarifler de kolaylıkla adapte edilebilir malzemelerden yapılıyor.

Zrir yapmak için yukarıda saydığım dört temel malzeme yeterli. Daha tatlı veya yumuşak olsun isterseniz malzemeyi kendi istediğinize göre arttırabiliyorsunuz. Daha şekerli bir lezzet elde etmek için biraz daha bal ekleyebilirsiniz mesela.

Güzel bir Zrir yapmak için fındık ezmesi, susam taneleri ve balın düz kıvama gelinceye kadar karıştırılması önemli. Denemek isterseniz buyurun tarifi.

Tunus Usulü Zrir (10 kişilik)

Malzemeler:

  • 2 kahve fincanı fındık ezmesi
  • 2 kahve fincanı beyaz susam
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • Yarım fincan bal
  • 1/4 fincan çam fıstığı (üzerini süslemek için)

Hazırlanışı:
Orta boy bir tencerede 1 yemek kaşığı tereyağı eritilir, yağ köpürmeden fındık ezmesi ve susam eklenir. Altın sarısı renk alıp rayihalı bir koku verene kadar kısık ateşte (yaklaşık 10 dakika) karıştırılır ve ılımaya bırakılır. Karışımın yüzeyinde yağ birikmesi normaldir, çünkü susam yağını bırakır.

Ayrı bir kasede bal ve 1 yemek kaşığı tereyağı birbirini özümseyecek şekilde karıştırılır. Bu karışım ılımaya bırakılan karışıma eklenir ve iyice karıştırılır. Tamamen soğuduktan sonra cam bir kavanozda serin bir yerde muhafaza edilir. (Bir kaç hafta kavanozda saklanabilir.)

Zrir, iki hafta sonra düzenlenen davette gelen konuklara ikram etmek için küçük servis kaplarına alınır, üzeri çam fıstığıyla süslenir. Siz servis için evinizde bulunan başka minimal kapları da kullanabilirsiniz. Afiyet olsun.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz