banner

Şapkadan Lezzet Çıkaran Şefler

Unilever Food Solutions dört ilde ‘Şapkadan Lezzet Çıkaran Şefler Buluşması’ düzenleyecek. Unilever Food Solutions, ev dışı tüketim sektöründe müşterilerinin işlerini geliştiren ve operasyonlarını daha verimli hale getiren çözümlerini ‘4 Günde 4 İlde’ yaratacağı ‘Şapkadan Lezzet Çıkaran Şefler Buluşması’ konsepti ile aktaracak. İstanbul ve Antalya’daki etkinliklerin sürpriz bir konuğu da olacak.

Türkiye’de ev dışı gıda sektörünün gelişmesine liderlik eden, mutfaklara verimlilik getiren ürün ve hizmet markalarını müşterilerinin beğenisine sunan Unilever Food Solutions, İzmir, Antalya, Ankara ve İstanbul’da Nisan ayında düzenleyeceği ‘Şapkadan Lezzet Çıkaran Şefler Buluşması’ ile otel, restoran ve toplu yemek işletmelerinin şefleriyle buluşacak. Ünlü şovmen Beyazıt Öztürk, 7 Nisan’daki Antalya ve 14 Nisan’daki İstanbul etkinliklerinde sürpriz konuk olarak katılarak lezzetli sunumlara eğlence katacak.

Dört ilde düzenlenecek etkinliklerde, Knorr, Lipton, Hellmann’s, Carte d’Or, Calve, Rama, Sana ve Becel’i bünyesinde bulunduran Unilever Food Solutions’a ait ürünlerin eğlenceli ve lezzetli sunumları şef ekibi tarafından yapılacak. Sürpriz bir ismin de Antalya ve İstanbul’da şeflerle buluşacağı etkinliklere davetli şefler ücretsiz katılabilecek.

Şapkadan Lezzet Çıkaran Şefler Buluşma dizisi ile İstanbul, Antalya, Ankara ve İzmir’de en önemli iş ortakları olan şeflerle bir araya gelmeye hazırlandıklarını belirten Unilever Food Solutions Pazarlama Direktörü Aslı Erdoğan Canbaz, Unilever Food Solutions olarak, şeflere mutfakta ilham verecek profesyonel malzemeler, hizmetler ve çözümler geliştirdikleri ifade etti.

Şeflerin her alanda iş ortağı olmayı hedeflediklerinin altını çizen Canbaz, bunun için genç ve dinamik bireylerden oluşan bir kadroyla çalışmaya önem verdiklerini söyledi. Canbaz: “Şefleri yakından anlamak için Türkiye’de kadromuzda 13 şef bulunuyor. 74 ülkede faaliyet gösteren şirketimizin globalde bünyesinde ise 500’ün üzerinde şef bulunuyor. Türkiye’de bu global bilgi birikimini de sektöre sunuyoruz. İşin merkezine şefleri alarak, sunduğumuz profesyonel malzemeler/hizmetlerle şeflere yardımcı oluyor ve yaratıcılıkları için vakit yaratıyoruz” dedi.

Unilever Food Solutions ‘Şapkadan Lezzet Çıkaran Şefler Buluşması’
Etkinlik Takvimi:

2 Nisan 2015 – İzmir, Kaya Thermal & Convention Center (15.00 – 17.30)
7 Nisan 2015 – Antalya, Regnum Carya& Golf Resort (15.00 – 17.30) 10 Nisan 2015 – Ankara, Bilkent Otel (15.00 – 17.30)
14 Nisan 2015 – İstanbul, TİM Maslak Center (15.00 – 17.30)

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz