banner

Sahi’den Nostaljik Çikolata

Yılın son haftası düzenlenen İstanbul Kahve Festivali’ni eminim duymuşsunuzdur. Adeta şehri şöyle bir salladı. 4 gün süren festivalin Cumartesi günü, festivalin düzenlendiği Galata Rum Okulu’nu 6 bin kişi ziyaret etti, izdiham yaşandı.

Festivalde sadece kahve stantları yoktu. ‘Kahveyle en iyi ne gider?’ sorusuna verilebilecek fiks cevabı düşünüp bazı butik ‘çikolata’ firmaları da birer stant açmıştı.

İlgimi çeken çikolatalardan biri Sahi İstanbul’un standında bulunan ve üzerinde eski dolmuşların görselleriyle süslenmiş çikolata paketleri oldu. Hani şu Yeşilçam filmlerinde görmeye alışkın olduğumuz, önünde Belgin Doruk, Erol Taş, Türkan Şoray gibi isimlerin kareye birlikte yansıdığı dolmuşlar.

Ben çok küçüktüm, fotoğraflardan, filmlerden ve o dönemin dergilerinden dolayı bir fikrim var ama o dolmuşlara binenler bilir; kimi siyah, kimi mavi, kimi yeşil ama hepsi de çepeçevre sarı-siyah damalı, bol nikelajlı Desoto, Playmouth, Dodge, Chevrolet, Buick marka otomobillerden oluşan dolmuşlar vardı İstanbul’da. Geniş ve büyük tasarımlarıyla İstanbul caddelerinin ağırbaşlı süsleriydi onlar. 1950’li yıllarda İstanbul’un yollarını süslemeye başlayan bu otomobiller, 80’li yılların sonlarında kaybolmaya başladığında adeta İstanbul’un beyefendili, hanımefendili yıllarının da sonuna gelindiğini anlatıyordu.

Sahi, İstanbul’un nostaljik güzelliklerini bu paketlere yansıtmış ve şehrin renklerinden oluşan paketlerdeki Nostaljik Beyoğlu çikolatalarını İstanbul aşıkları ve lezzetseverlerle buluşturmuş.

Antep Fıstıklı Sütlü, Fındıklı Sütlü ve Bitter

Sahi’nin 1950’li yıllardan 80’li yıllara kadar İstanbul’un en önemli simgelerinden olmuş olan dolmuşlarla süslü Dolmuş Tablet Çikolataları, Antep Fıstıklı Sütlü, Fındıklı Sütlü ve Bitter’den oluşan 3 farklı çeşidi ile raflarda. Sahi’nin mağazaları Karaköy ve Fatih’te.

Dolmuşların Tarihi:

• 1930’lu yıllarda tüm dünyayı etkileyen ekonomik kriz Türkiye’ye de yansıyınca, toplu ulaşım aracı tramvaya ilgi artmış, bu durum İstanbul’da taksi şoförlerini zor duruma sokmuştu. Şehirde dolmuşların ilk örnekleri de bu tarihlerde ortaya çıktı. İlk hatlar; Taksim-Karaköy, Şişli-Pangaaltı, Fatih-Beyazıt ve Sirkeci-Karaköy’dü.

• Dolmuşçuluk giderek yaygınlaşırken, 06 Kasım 1931 tarihinde alınan kararla, dolmuşlarda sarı-siyah damalı çizgi uygulaması başlatıldı.

• İkinci Dünya Savaşı’nı takip eden yıllarda İstanbul’da görevli Amerikalı askeri personelin özel izinle ithal etmeye başladıkları otomobiller, daha sonra satılıp el değiştirerek şehrin hafızasından silinmeyen dolmuşlara dönüştüler.

• 1954 yılında dolmuşçular resmen tanındı ve ilk tarife verildi. Bu tarifede ücretler, Sirkeci-Beyazıt 25 kuruşla en ucuz, Kadıköy-Pendik 150 kuruşla en pahalı hatlar olarak belirlenmişti.

• Genelde 1945’le 1960 model arası Amerikan arabalarının çalıştığı dolmuş hatlarında, zaman içinde otomobillerin yenilenmeleri zorunluluğu doğdu ve bu zorunluluğun ardından da 80’li yıllarda bu arabalar tamamen ortadan kalktı. (Kaynak: NTV Tarih)

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz