banner

Reis Gıda ile ‘Anılardan Geleceğe Yerli Malı Haftası’

1970 ve 80’li yıllardan beri Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası 12- 18 Aralık tarihleri arasında kutlanıyor. Hepimiz en az bir kez bu etkinlik için hazırlık yapmışızdır.

Reis Gıda birkaç gün önce ‘Anılardan Geleceğe Yerli Malı Haftası’nı kutlamak amacıyla etrafımızın bakliyatlarla donatıldığı bir etkinlik düzenledi. Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis’in içten sohbetinin renk kattığı ve çocukluğumuzda geçirdiğimiz Yerli Malı Haftası hatıralarının paylaşıldığı etkinlikte doğal ve dengeli beslenme alışkanlığı üzerinde duruldu.

68 yıldır kutlanıyor

Tutum ve yatırım alışkanlığının çocuklara küçük yaşlardan itibaren kazandırılması gerektiğini anlatan Mehmet Reis, “Mustafa Kemal Atatürk ve kurmayları, 1923’de İzmir 1. İktisat Kongresi’nde, yurdun bağımsızlığının korunması, yerli malları üretilmesi ve kullanılmasını kararlaştırdı. 1946 yılından itibaren, 68 yıldır bu haftayı kutlamaya devam ediyoruz. Yerli malı haftasının, çocukluğumuzda özel ve unutamadığımız bir yeri var. Annelerimizin yaptığı okula götürdüğümüz poğaça ve börekler, yöremizde yetişen meyvelerle kutladığımız bu hafta, bir yandan yerli üretimin ve tüketimin önemini anlatırken, diğer yandan paylaşmayı ve danışmayı ön plana çıkartmaktadır” dedi.

Halkın ve çiftçinin yanında

33 yıldır kuru gıda sektöründe faaliyet gösterdiklerini kaydeden Mehmet Reis, yerli üretimin önemi ile çiftçilerimizin desteklenmesi, hayat standartlarının yükseltilmesi ve alın terinin karşılığını alabilmeleri gerektiğini her platformda gündeme taşıdıklarının altını çizdi. Çeşitli üniversitelerle yapılan çalışmalar sonucunda, edinilen bilgi birikimi ve tecrübenin, çiftçilerle paylaşıldığını söyleyen Reis, “Kuru gıda sektöründe halkımızın ve çiftçilerimizin yanındayız” diye konuştu.

Obezite devam ettiği sürece, proje devam edecek

Son 5 yıldır ‘Abur Cubura Karnımız Tok’ kampanyasını her platformda dile getiren Reis Gıda’nın obezite sorunu devam ettiği sürece, öncülüğünü yaptığı projeye devam edeceğini açıklayan Mehmet Reis, konuşmasına şöyle devam etti: “Dünyamız son yıllarda ‘abur- cubur’ tehdidi ile karşı karşıya. Dünyada 1 milyara yakın kişi açlık sınırında yaşarken, diğer taraftan 1 milyardan fazla kişi aşırı kiloludur ve sağlık sorunlarıyla uğraşmakta. Uzmanlar, 2030’lu yıllara ulaşıldığında, dünya nüfusunun yarısına yakınının obez olabileceği uyarısında bulunuyor.”

Yerli tohumlara sahip çıkılarak, tohumlar gelecek kuşaklara aktarılmalı

‘Yerli Tohum’ ile üretilen besinlerle beslenildiğinde daha sağlıklı olunacağını ifade eden Mehmet Reis, “Tohum, tarımın özüdür. Bağımsızlığın temelidir. Atatürk’ün dediği gibi “Üreticilerinden yoksun olan milletler, üretenlerin esiri olur.” Birçok ürünün gen merkezi olan Türkiye, yerli tohumuna sahip çıkarak, zenginliğini ve tarımda bağımsızlığını koruyabilir. Uzmanlar, GDO’lu tohum, kimyasal ilaç, gübreleme ile yapılan tarımsal üretimin, toprağı verimsizleştirdiği ve insan sağlığını tehdit ettiğini ifade etmektedir. Bilim insanları, kanser başta olmak üzere birçok hastalığın, ‘yerli tohum’dan üretilen gıda ürünleriyle önlenebileceğini belirtmektedir. Ülke genelinde, yerli tohum uygulamasını arttırmayız. Asırlar boyu üretilen geleneksel yerli tohumlarımızı toplayarak ve tohum bankasında saklayarak, gelecek kuşaklara aktarmalıyız. Bereketli vatan topraklarımızda üretilecek olan doğal ürünleri tüketmek, hepimizin hakkıdır. Yüzyılımızın en büyük tehditlerinden birisi de ‘Kuraklık’. Kuraklığa karşı, dayanıklı yerli tohumlarımızı hazırlamalıyız” diye konuştu.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz