banner

Postmodern Mahalle Kahvesi Dört Kadıköy

Kadıköy Caferağa Mahallesi her gittiğimde yeni bir mekânla merhaba diyor bana. Üçüncü dalga kahvecilerin dünya genelinde trend olduğu son dönemde Karaköy, Kadıköy ve Moda çevresine eklenen her kahve dükkânı beni mutlu ediyor. Çünkü kahve zincirlerinde çarçabuk yapılan, acı, çok kavrulmuş, aromasız ve özensiz kahveleri içmekten fena halde sıkıldım.

Bu yüzden bu semte Cherrybean, Mambocino ve 180’den sonra açılan Dört Kadıköy, nitelikli kahve içmek ve bunu evindeymiş gibi, sıcak bir ortamda deneyimlemek isteyenler için güzel bir alternatif.

Dört Kadıköy, iki tatlı çift Neylan ile Fahri, Ürün ile Emrah’ın ortak işlettikleri bir butik kahve dükkanı. Her biri kendi alanında farklı işlerde çalışıyorlar. Burayı açma fikri uzun süredir eğlenceli şekilde süren arkadaşlıklarını keyifli bir ortamda nasıl bir araya getirebiliriz diye düşünürken kahveye olan tutkularıyla birleşince ortaya çıkmış. Bir akşam yemeğinden sonra Moda’ya gelip kahve zincirlerinin haricinde, dört kişinin rahatça oturup kahvesini içip sohbet içebileceği bir kahve dükkanı bulamayınca zihinlerinde neden biz yapmıyoruz fikri belirmiş. Dört Kadıköy ismi de burayı dört kişinin ortak hayali olarak açmalarından geliyor.

Neylan ve Fahri bir sene İspanya’da, iki sene Portekiz’de yaşamışlar. Lizbon’a resmen aşık olduk diyen Neylan, ‘Orada yaşarken Lizbon’daki kahve trendine şahit olduk. İnanılmaz kahve tüketiliyor. İnsanlar geliyor, içiyor, tekrar güne devam ediyor. Kahve hayatın bir parçası’ diyor. Annesi Venezuela’da, kahvenin yetiştiği topraklarda doğmuş. Fahri ses mühendisliği okuyor. Ürün pilates ve yoğa eğitmeni, Emrah ticaretle uğraşıyor.

Duvarlarınız boş, şeffaf, dekorasyonunu en sona mı bıraktınız?
Mekânın dekorasyonunu tamamen kendimiz, İkinci dünya savaşından sonra ortaya çıkmış olan bir akım olan Brütalist iç mimariden esinlenerek oluşturduk. Duvarları özellikle boş bıraktık. Bilgi Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları yönetimi mezunuyum, Lizbon’da dans yönetimi masterı yaptım. Sanat camiasından, çevremizden arkadaşlarımız, ziyaretçilerimiz gelsinler ve hayal etsinler istedim. Üst katı enstalasyona ayırdık. Orada üç dört ayda bir değişecek ve mekâna özel yapılacak enstalasyonlar olacak. Sanatçı bir arkadaşım duvara laboratuvar tüplerinden kalıcı bir eser yapalım dedi, özel bir üniversiteden tipografi hocası geldi, iki hoparlör arasına bir yazı belirleyelim, farklı bir fontla yazayım dedi. Bir başka sanatçı duvara tel asalım, dergi, kahve, sanatçıların satılabilecek ufak eserlerini koyalım dedi. Yavaş yavaş sanatçılar tarafından oluşturulacak dekorasyonu.

Dört Kadıköy tam bir mahalle havasında ve mahalle ortamının canlı tutulduğu çok güzel bir sokakta değil mi?
Burayı postmodern bir mahalle kahvesi olacak şekilde, ara sokakta olmanın avantaj sağlayacağını düşünerek açtık. İnsanların birbiriyle tanışacağı, arkadaşını göreceği, beraber birlikte bir şeyleri paylaşacağı bir ortam olsun istiyoruz. İnsanlar bu dönemde konuşmayı unutuyorlar birbiriyle. Mahalle ortamını seviyorum. Ailemin işi dolayısıyla sürekli bir yerlere taşındık ve benim hiç mahallem olmadı. Mekânın mahalle ortamında hizmet vermesi amacımız.

Kahve dükkanındayız ve kahve bu mekânın öznesi.

Kahvenin nasıl toplandığı, kurutulduğu, paketlendiği, kavrulduğu, hangi sistemle demlenip hazırlandığı kahveden alacağınız tadı değiştiriyor. Örneğin kahveyi fazla kavurursanız kahvenin aromasını tamamen yok ediyorsunuz. Kahveyi Petra’dan alıyoruz. Petra çekirdekleri mevsimine göre getiriyor. Butik kahvecilerin özelliği, bizi özel kılan bir şey bu. Türk kahvesi Yemen’den gelen çekirdeklerle yapılıyor.

Sadece kahve yok sanırım, çay ve leziz görünen kişler var standta…
Öncelikle kahveciyiz, sonra çay. Çaylarımız çayı kendi ülkelerinden getiren Asia Chai Art’tan. Ev yapımı tatlı ve tuzlu kişlerimiz var. Tuzlu kişler peynirli ve mevsim sebzelerine göre yapılıyor. Ekşi mayalı tost ekmeğinden veya baget ekmeğinden kaşarlı- dana cottolu ve zeytinezmesi- beyaz peynir ve domatesli tost yapıyoruz. Vejetaryen ve dana cottolu versiyonumuz var. Cheesecake, tiramisu, balkabaklı cheesecake kahvenin yanına iyi gidebilecek tatlılarımız.

İspanyolca etkinlikleri de yapıyormuşsunuz?
Uzun masa konuşmaları kapsamında İspanyolca konuşmaları yapıyoruz. Bu etkinliğe katılmak için illa bu dili konuşabiliyor olmak gerekmiyor. İlgi duymak, bir iki kelime öğrenmek istiyor olmak, ders almak, her amaçla geliyorsanız gelin bu etkinliklere katılabiliyorsunuz.

Doğa ve hayvan dostu bir işletmesiniz aynı zamanda…
Evet. Bisikletle gelenlere yüzde 20 indirim yapıyoruz, bisiklet park yerleri var. Hatta sokaktaki esnafla da bisiklet dostu olmaları yönünde iletişimdeyiz. Kahvelerimizi bisiklet kurye getiriyor. Hayvan dostlarına da açık bir mekân.

Dört Kadıköy’e hangi gün ve saatlerde gelebiliriz?
Pazar- Perşembe arası 10.00- 22.00, Cuma- Cumartesi 10.00- 00.00 arası açığız.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz