banner

Pideban Etiler’de Bana Bana Pide

Etiler’de bir pideci keşfettim. Gerçi onlar 1 senedir Etiler’de, yaklaşık 40 yıldır da aynı isimle Sarıyer ve çevresinde 5 şube ile hizmet veriyorlarmış ama ben ancak keşfedebildim 🙂

Giresunlu ailenin 3. kuşak temsilcileri olarak Etiler şubesini işleten Aslı ve Emre iki kardeş, son derece sıcakkanlı ve tam bir Karadeniz misafirperverliği içindeler.

Bir Pazar sabahı öğlenine doğru gittim çünkü hem kahvaltıda ne verdiklerini öğrenmek hem de diğer lezzetlerini denemek istiyordum.

Kahvaltı peynir ve zeytin tabağı, bal, kaymak, Karadeniz tereyağı, domates salatalık ve anne yapımı ayva reçeli tırnak pide ile geliyor.

Ardından gelen Karışık Yöresel Tabağı’nda tam bir Karadeniz rüzgarı esiyor. Tabakta tadımlık (2 kişiye yeter) pazı kavurması, fasulye diblesi, karalahana diblesi, fasulye turşusu kavurması vardı. Sırasıyla Karalahana dolması, karalahana çorbası ve muhlama geldi. Muhlaması başarılı, soğutmadan bitirmek gerek.

Favorim Pide Tost ve Ban Pide

En çok beğendiğim iki lezzete gelirsem… Odun fırınında pişen ve çıtır çıtır önümüze sunulan Pide Tost ve Ban Pide.

Pide Tost; pastırma ve Trabzon peyniri kullanılarak yapılıyor. Peynir imansız peyniri ile tel peynirin karışımı. Pastırma ise Coşkun Sucuklarından.

Ban Pide’de ise mantar, Trabzon peyniri, sucuk ve pastırma kullanılmış. Damağıma uygun malzemeler ustalıkla bir araya getirilmiş. Üzerine sürülen tereyağı da Karadeniz’den olunca lezzete etki etmiş, bana bana yiyorsunuz.

İsteyene kapalı uzun kıymalı, kavurmalı, kuşbaşılı, vejetaryen pide de servis ediliyor ama ben favorilerimi size söyledim 🙂

Akçaabat köftesini de denemeden ayrılmadım. Köfte Trabzon Akçaabat’ta yediğimden farklıydı, burada yapılan da güzeldi. İçine baharat değil, olması gerekti gibi sarımsak ve kuzu döş kullanarak hazırlamışlar.

Odun ateşinde pişmesi artı puan ama ekşi mayalı hamur kullanmaları da ayrı bir güzellik. Sizler için kullandıkları unun markasını bile öğrendim çünkü belli bölgelerin unu daha kaliteli. Pideban, Ovabir ve Berrak Çankırı’nın unlarını kullanıyor.

Haftaiçi odun ateşinde döner servis eden mekanda lahmacun yok aman lahmacun beklentisiyle gitmeyin.

Kapanışı çok sevdiğim Hamsiköy Sütlacı ve odun ateşinde pişen, tahin ve cevizle servis edilen Kabak Tatlısı ile yaptım. Sütlaç, nişasta kullanılmadan, pastörize olmayan inek sütünden 3,5-4 saat kaynayarak pişiyor. Kabak tatlısı ise odun fırınında 3-4 saatte kendine geliyor.

3 katlı, 180 kişi kapasiteli mekanın bahçesi, terası bahar ve yaz aylarında keyifli olabilir.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz