banner

Papa John’s’ta favorim Osmanlı ve Peynirli Çubuk

İtiraf edeyim, çok hamur yememek uğruna çoğu zaman güzelim pizzalardan uzak duruyorum. İnce yapıyoruz diyenler de ince yapamıyorlar üzgünüm.

Geçen gün Papa John’s Selamiçeşme şubesinde tam istediğim gibi bir pizza ile tanıştım. Peynirli Çubuk… Adının çubuk olduğuna bakmayın, bildiğiniz pizza ama innncecik bir hamur, üzerine sarımsak sos ve mozarella peyniriyle sıcacık servis ediliyor. Peynirli Çubuğun hamur ve peynir oranı o kadar dengeli ki pizzadan aldığınız kaloriyle vicdan yapmıyorsunuz.

Bu lezzetteki en önemli pay Papa John’s’un dünyaca ünlü sarımsak sosunda. Sos Amerika veya İngiltere’den diğer ülkelere gönderiliyor, pek çok müdavimi var ama sırrını asla paylaşmıyorlar.

Yüzde 25’i Corporate, yüzde 75’i franchise

Dünyada 34 ülkede 4 bin şubeyle hizmet veren, Türkiye pazarına birkaç yıl önce girip şube sayısını 17’ye çıkaran Papa John’s 1984 yılında Amerika’da kuruluyor. Sahibi John Schnatter yurt dışında hala Papa (baba) olarak çağırılıyor. İstanbul’da ana franchise olan şirketin Türkiye ayağının yüzde 25’i Corporate, yüzde 75’i franchise. Türkiye’deki mağazaların hepsi paket servis ağırlıklı çalışıyor, bazı restoranlarda masaya servis de var ama hepsinde yok. 2015 için artı 10 mağaza hedefleri var.

Denediğim lezzetlere gelirsem; Peynirli Çubuk’tan zaten bahsettim. İkinci favorimse sucuk, pastırma ve beyaz peynir kullanılarak yapılan Osmanlı. Tam bizim usul… Hamuru taze ve 4 gün mayalanma süresi var. Pizzaların genelinde olduğu gibi Osmanlı’nın tabanına da domates sosu kullanılmış. Bu sos için kullanılan domatesler dalından koparıldıktan sonra 6 saat içerisinde konserveye dönüşüyor.

Yanına söylediğim elma dilim patateslerde özel baharat kullanılıyor, tavuk kanadında da özel sos var. Tavuk patlaması diye geçen Poppers da lezzetli. Meksika lezzetlerini sevenlere Meksika Dalgası çeşidini de öneririm ama bence biberin hakkını verip daha acı yapabilirler, jalapeno biberi baskın lezzet olmalı bana göre.

‘Yarı Yarıya’ sistemi iki çeşidi aynı pakette denemek isteyenlere göre

Papa John’s’ta Half & Half yani ‘Yarı Yarıya’ sistemi var. Böylelikle iki çeşidi aynı pakette denemek isteyenler, 1 pizzanın yarısını birinden, yarısını diğerinden söyleyebiliyor. Bu tam benlik çünkü bazen iki çeşit arasında kalabiliyorum, birini söylesem aklım diğerinde kalıyor. Mesela Papa’nın iddialı pizza çeşitlerinden Hürrem’i deneyemedim, gelecek sefere de Hürrem ve Küçük İtalya’yı yarı yarıya söyleyeceğim. Artık evde film ve maç izlerken, play station oynarken, kızlarla pijama partisi yaparken ilk aklıma gelecek şey sanırım Papa John’s’un pizzaları olacak.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz