banner

Pandeli Restaurant

Mısır Çarşısı’nın hemen girişinde sağda, yukarıya doğru çıkan her iki tarafı çinilerle kaplı merdivenler vardır. Giriş kapısının üstünde kocaman Pandeli Restoran yazar.

1901’de Çömlekçiler’de, ayazmanın yanındaki zamanın mum ardiyesinin lokantaya çevrilmesiyle açılmış olan Pandeli’nin 113 yıllık bir geçmişi var.

Niğde doğumlu Rum kökenli Türk vatandaşı olan Pandeli Çobanoğlu tarafından kurulmuş olan lokanta, pek çok yerli ve yabancı önemli isimleri ağırlamış. Bu listenin en başında Mustafa Kemal, Adnan Menderes, Celal Bayar, II. Elizabeth, Audrey Hepburn, Prens Ali Khan, Melina Mercouri, Tony Curtis, Mikhail Gorbachov, Ahmet Hamdi Tanpınar, Robert De Niro gibi isimler geliyor.

Dünya Savaşları, askeri müdaheleler, ekonomik krizler elbet zor atlatılmış ama Pandeli hep ayakta kalmış. 6-7 ylül olayları sırasında lokantası tahrip edilen ve bir süre hayata küsen Pandeli lokantayı kapatma noktasına gelmiş ancak dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar ve Başbakan’ı Adnan Menderes kendisini ikna eder ve oğlu Hristo Çobanoğlu ile Mısır Çarşısı’nda Haliç manzaralı şimdiki yerlerini açarlar.

Hristo Çobanoğlu’nun anlattığına göre bu mekanın değişmez kuralı, lokantaya dışardan eleman alınmaması. Lokantada yetişmiş emektar Cemal Biberci ve İsmail Usta 69 yıldır hiçbir yere ayrılmadan hizmet vermeye devam ediyor. Restoranın şefi Naşit Aydınhan’ın anlattığına göre 30 sene önce balayında ağırlanan kişi şimdi çocuklarıyla geldiğinde aynı aşçı ve aynı garsondan hizmet alıyor.

Pandeli’de meze tabağından sonra denemenizi ısrar edeceğim lezzetlerden biri dönerli patlıcan böreği. Alt katında kızarmış patlıcan, üzerinde özel kıvamlı bir sos ve hamur, en üstünde yaprak dönerle servis ediliyor.

Mekanın kağıtta levreğini de denemeden ayrılmayın derim. Yıllardır aynı aşçının elinden aynı lezzette çıkıyor. Yemeğinizi Pandeli’nin unsuz kurabiyesiyle tamamlayın. Yanına çay da iyi gider elbette ama yaz ayında gidecekseniz demirhindi şerbeti de güzel bir eşlikçi olabilir.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz