banner

Online Yemek Sipariş Siteleri

Yemeksepeti.com
Türkiye’nin ilk online yemek sipariş sitesi olarak 2000 yılında Nevzat Aydın tarafından kuruldu. Dolayısıyla diğerlerinden açık ara önde. Ofislerde, öğrenci evlerinde, kampüslerde en çok online yemek siparişi verilen site.

14 milyar dolar fonuyla dünyanın en büyük yatırım fonlarından biri olan General Atlantic’ten 2012 yılında 44 milyon dolar yatırım aldı. Foodonclick.com markasıyla 1.800’den fazla restoranla Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Umman, Suudi Arabistan ve Lübnan’da hizmet veren firma, Yunanistan’ın pazar lideri Clickdelivery.gr ile de bu pazara hitap ediyor. Bir süre önce online yemek sipariş girişimi ifood.jo‘nun çoğunluk hissesini satın alan Yemeksepeti böylelikle Ürdün pazarına da girdi.

Yemeksepeti sisteminde kayıtlı 61 ilden 12 bin restoran bulunuyor. Kayıtlı olan bu restoranlardan dilediğiniz yemeği, sandviçi, içeceği, tatlıyı, kahvaltılığı seçip bulunduğunuz yere sipariş edebiliyorsunuz. 2014 yılında Yemeksepeti üzerinden 50 milyon porsiyon yemek sipariş edilmiş.

Firma ilk kurulduğu günden beri müşterilerine kredi kartı, yemek fişi veya nakit olarak kapıda ödeme imkanı sunuyor.

Mealbox.com.tr
Masası sandalyesi olmayan yemek zinciri. Taze, sağlıklı, lezzetli yemekler sunan “Türkiye’nin ilk ve tek sadece paket servisi yapan” yemek zinciri iddiasıyla yaklaşık 2 sene önce pazara girdi. Uluslararası şirketlerde pazarlama, satış, IT ve tedarik zincir alanlarında yöneticilik deneyimleri bulunan üç eski profesyonel yönetici Cüneyt Gürbüz, Murat Demirhan ve Bülent Demirhan’ın girişimi olan Meal Box, 2013 yılında Erikli-Nestle Waters eski CEO’su, Aslanoba Capital yatırım şirketi kurucusu ve sahibi Hasan Aslanoba’nın melek yatırımcı olması ile güçlendi ve online kanallarda gıda ve perakende alanında iddialı projelerini hayata geçirmeye başladı.

Menüsünde 60 lezzet barındıran bu online mutfağın şefi Aybek Şurdum. Beslenme, Diyet ve Fitoterapi Uzmanı Gizem Keservuran tarafından yemeklerin besin değeri ve kalorisi hesaplanmış.

Özel bir sunumla ve ilgi çeken kutularıyla kapıya servis şeklinde çalışan şirketin İstanbul’da Acıbadem, Ataşehir, Suadiye, Beşiktaş, Etiler, Maslak, Göktürk, Şişli, Altunizade ve Cihangir’de şubesi var. Ümraniye ve Esentepe’de şube açmayı planlıyorlar.

Bu en yeni online gurme restorandaki lezzetleri ister tek tek, ister indirimli et/tavuk/sebze menüleri şeklinde, isterseniz de tencere porsiyonunda (Yaklaşık 2,5 kg) sipariş edebiliyorsunuz. Günün menülerinden birini seçmeniz de kendi özel Meal Box’ınızı oluşturmanız da mümkün. Online ve kapıda ödeme seçenekleri var. Online kredi kartı ile, kapıda ise Kredi Kartı, Nakit, Multinet, Sodexo, Ticket Restaurant ve Set Card ile ödeme alınabiliyor.

İstelezzet.com
İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Antalya, Bursa ve Koceli olmak üzere 7 şehirde hizmet veriyor. Yemek siparişinin yanı sıra manavdan şarküteriye, baharattan yöresel yemeklere pek çok ürünü sipariş edebiliyorsunuz. İstelezzet.com’un sahibi Ahmet Hakan Özgür yabancı yatırımcıya sıcak bakıyor.

Uniyemek.com
2007 yılında Ali Caner Öner’in yüksek lisans bitirme projesi olarak hayata geçen sitenin hedef kitlesi üniversiteliler. Sadece İstanbul, İzmir, Eskişehir, Konya, Kocaeli, Ankara, Çanakkale, Kayseri, Uşak ve KKTC’de hizmet veriyor. Bu şehirleri bölgeye göre ayırarak hedef kitlesine mahalle mahalle ulaşarak yavaş ama emin adımlarla ilerliyor.

Komsuyemegi.com
Tüm İstanbul’u birbirine komşu etmeye niyetlenen siteyi bir grup post modern gelenekçi arkadaş kurmuş. Diğer sitelerin restoranlarla çalışmasına karşılık komsuyemegi.com ‘Evde yapılan yemeğin yerini hiçbir şey tutamaz, hele ki komşun pişirdiyse ondan daha lezzetlisi olmaz!’ şiarıyla ortaya çıkmış.

Sitede ‘yiyen komşu’ ve ‘pişiren komşu ’profili var. Sitenin kurucusu Hilal Gençay, siteyi şehirde yaşayan, Çalışan, zaman sıkıntısı çeken ve yemek yapmaya vakti olmayanlarla, evde zamanı müsait olup yemek pişirebilecek olanları buluşturmak için hayata geçirmiş. Üye olmak isteyenler içeriğini girip komşusuna pişirebileceği yemeği, yemeğin fotoğrafını, fiyatını, hangi semtlere teslimat yapabileceğini paylaşıyor. 12 saat içerisinde yemei ulaştırma sözü vermiş oluyor. Süreç pişiren komşuların siparişi onaylamasıyla başlıyor. Sipariş üzerinden kazanılan paralar, Pişiren Komşuların sisteme kayıtlı banka hesaplarına yemeğin teslimatından 3 gün sonrasında aktarılıyor. Eğer sipariş Pişiren Komşu tarafından onaylanmazsa o zaman Yiyen Komşunun ödediği miktar aynı gün kendisine iade ediliyor. Sitede Pişiren komşu profiline yardımcı olacak yemek fotoğrafı eğitimine de yer veriliyor. Restoranların bu platformu kullanmaları yasak.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz