banner

Obama’nın yemek masası

Çin Devlet Başkanı Şi Jinping ilk resmi ABD ziyareti için Beyaz Saray’daydı. Ekonomik ve politik olarak birçok konu başlığını görüşmek için gelen Şi onuruna ABD Başkanı Barack Obama tarafından akşam yemeği verildi.

Yemeğin Kraliçe Elizabeth’in sofralarıyla yarışacak kadar şaşalı bir stylingi olmasa da Amerika’da günün en çok konuşulan yemek masası oldu.

Yemekte özellikle bir masa vardı ki sadece kişisel servetlerinin toplamı 50 milyar doları buluyordu. Çin olunca ve ekonomi, teknoloji konuşulunca dünyaca ünlü teknoloji firmalarının yöneticilerinin bir araya gelmesi kaçınılmazdı elbette. Obama ve Şi’ye eşlik eden isimler arasında Apple Ceo’su Tim Cook, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Walt Disney CEO’su Robert Iger, DreamWorks CEO’su Jeffrey Katzenberg, Microsoft CEO’su Satya Nadella ve Salesforce.com CEO’su Marc Benioff vardı. Teknoloji ve eğlence sektörüne yön veren bu isimler kuşkusuz Amerika ve Çin için en kıymetli, lokomotif şirketlerdi.

Yemekte Çin’in 600 milyondan fazla internet kullanıcısıyla dünyada en fazla internetin kullanıldığı ülke olduğuna işaret eden Şi, başkan Obama’nın siber saldırılarla ilgili sorularını yanıtladı ve önerilerini sıraladı.

Peki bu özel yemekte neler vardı?

Başkan Barack Obama ve eşi Michelle Obama’nın çok sevdiği ıstakoz, masanın en şaşalı yemeğiydi. Misafirleri Şi Jinping ve eşi Peng Liyuan’a tereyağıyla sıcak suda pişirilmiş, geleneksel pirinç noodle roll’ları, ıspanak, pırasa ve shiitake mantarıyla servis edilen yemek, salondaki diğer misafirlere de sunuldu.

2011’de Çin devlet başkanı Hu Jintao’nun Beyaz Saray’ı ziyaretinde ıstakoz sıcak suda haşlanarak karamelize edilmiş havuç ve siyah trumpet mantarıyla servis edilmişti.

Beyaz Saray executive şefi Cristeta Comerford yemekten bir gün önce Amerika’nın Atlantik kıyılarında yakalanan “Maine lobster”ın sezonu olması dolayısıyla yemekte bu ıstakozu kullacağını açıklamıştı. Şef Comerford’a Çin- Amerikan şef Anita Lo yardım etti. Sonbahardan ve ışıklardan esinlenerek oluşturulan yemeğin menüsü, dekoru, eğlence programı göz dolduruyordu.

Yaban mantarıyla hazırlanmış çorba, Shaoxing pirinç şarabı, ıstakoz ve ızgara Colorado eti ve incik kemiği ile servis edildi. Yanında küpler halinde tempura tekniğiyle kızartılmış panna cotta vardı.

Tatlı olarak haşhaşlı ekmek ile Meyer limon suyu, liçi (lychee: bir tür tropik meyve) sorbeli butter puding tercih edilmişti. Aynı zamanda her masa müşterek tatlı tabağını paylaştı. Tabakta ev yapımı chocolate pavilion ve bridge, gül şekeri ve minyatür tatlılar yer alıyordu.

Bu gösterişli yemek Çin ve Amerika devlet başkanlarının insan hakları ve siber saldırı güvenliği konularındaki sohbetiyle bitti.

Yemekten sonra Grammy ödüllü R&B şarkıcısı Ne-Yo performansını sergiledi.

ABD Başkanı Barack Obama için 300’den fazla resmi yemeği organize eden Desiree Rogers yemeğin son derece keyifli ve diğer misafirler için de kişiselleştirilmeden, herkesi kapsayacak şekilde organize edildiğini belirterek her iki ülkenin mutfağından ve Michelle Obama’nın sebze bahçesinden ilham aldıklarını söyledi.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz