banner

Nuh’un Ambarı Neolokal ile gün yüzüne çıkıyor

Karaköy son iki yıldır sadece açılan kafeleriyle değil, nitelikli restoranlarıyla da konuşuluyor. Bunlardan biri de Bankalar Caddesi üzerinde bulunan Salt Galata’nın içindeki Neolokal.

Mutfakla ilgileniyorsanız Salt Beyoğlu’nda tamamen gönüllülerden oluşan Gastronomika mutfağını ve etkinliklerini de takip etmenizi öneririm. Neolokal ile Gastronomika’nın oluşumu aynı amaca hizmet ediyor. Anadolu’nun binlerce yıldır süregelen kadim mutfak kültürünü, toprağından çıkan ürünü bugüne uyarlamak ve geleneksel Anadolu mutfağını unutmamak. Salt’ı bu anlamda tebrik etmek gerek.

Gelenekseli Neolokal’in lezzet bakış açısıyla bugüne uyarlamayı amaçlayan Neolokal ekibi, menüsünü duyulara dokunmanın en içten yolu olarak tanımlıyor ve toprak anadan aldığı ilhamı Anadolu’nun kaybolmaya yüz tutmuş değerleriyle birleştirip sunmayı amaçlıyor.
“Nuh’un Ambarı” listesinde yer alan ürünler gün yüzüne çıkıyor

Neolokal mutfağı bunu yaparken geleneksel tarifleri ince ayrıntıları ile inceleyerek, tüketilmediği için yok olmaya yüz tutmuş, bu yüzden “nuh’un ambarı” listesinde yer alan ürünlerle harmanlıyor. Genç ve meraklı ekibin başındaki şef, Maksut Aşkar, “biz sahip çıkmazsak, gelecek nesilin sahip olacağı bir şey kalmayacak ellerinde” diyerek ortaya rafine ve yeni bir algı çıkarıyor.

Restoranın menüsünde pastırma, kuru et, incir sirkesi kreması, rakı & incir reçeli tabağından, katmerli dana tirite, pepeçura tatlısı, zerde keki ve fıstıklı bezeyle çevrelenmiş tatlı tabağına pek çok Anadolu lezzeti bir araya gelmiş. Menüden istediğiniz yemeği tercih edebileceğiniz gibi kısa ve uzun tadım menüsünden birini seçebiliyorsunuz.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz