banner

Nişantaşı’nda Bir Urfalı

Yıllar yılı İbrahim Tatlıses ile andığımız, yemediğimiz zaman özlediğimiz bir yiyecek lahmacun. Son yıllarda Bodrum sezonu açıldığında lahmacun ve ayranı 64 TL’ye satan işletmeciler dolayısıyla da çenemizi epey yoruyor malum. Çoğumuz hemen maliyet hesaplamaya başlıyoruz.

Ne yalan söyleyeyim, Nişantaşı’nda Teşvikiye Camii’nin tam arkasında açılan Ar Ruha Restaurant’a giderken de aşağı yukarı aynı rakamla karşılaşmayı bekliyordum. Fena halde yanıldım… Lahmacun 8 TL! Kuzu etinden hazırlanan satır kıyma ile taze domates ve en önemlisi kağıt kadar ince açılmış hamuruyla gönlümü fetheden lahmacun taş fırında pişiyor. Fırın gazla ısınıyor ama taş fırın çıtırlığını tam istediğim gibi vermiş. İsteyene vejetaryen lahmacun da hazırlıyorlar. Kırmızı et yerine soya eti kullanılıyor. İsot da kullanıldığı için etli lahmacun mu vejetaryen lahmacun mu yediğinizi anlamıyorsunuz.

Restoran işadamı Ömer Karahan ve Mahmut Cevheri’nin maddi kaygı gütmeksizin, Urfa lezzetlerini en leziz ve orjinal haliyle İstanbul’da yaşayanlara veya İstanbul’a gezmeye gelenlere sunmak için açılmış. İsmini de Urfa’nın eski adlarından biri olan Ruha’dan alıyor. Dolayısıyla burada hazırlanmış Urfa’ya özgü ne varsa deneyebiliyorsunuz.

Açılışı lahmacunla yaptıktan sonra yoğurt çorbasıyla devam ettim. Başka bir şey yemeyeceğimi bilsem iki kase içebilirdim. Kıvamı, lezzeti tam damağıma göre. Arkasından yemelere doyamadığım Söğülme geldi. Bu yemek közlenmiş patlıcan, kuzu satır kıyma ve sarımsakla yapılıyor. İçine çoğu mekanda kebaba lezzet vermesi için kullanılan kuyruk yağı yok dolayısıyla ağır gelmeyeceğini bilerek rahatlıkla lavaşla bana sıyıra yedim.

Söğülmenin ardından gelen Soğan Kebabı ve Patlıcanlı Tepsi Kebabı’ndan ikincisini daha çok beğendim. İyi ki ca’nım mutfağımızın içine patlıcan giren yüzlerce yemeği var…

Finalde Urfa’ya gittiğimde midemde yer kalmadığı için tadına bakmakla yetindiğim Şıllık Tatlısı vardı. Ar Ruha’da da sadece bir çatal alabildim çünkü bir Urfa sofrasına oturuyorsanız baştan kabul etmeli ki diğer lezzetlerden tatlıya yer kalmıyor. Fırında çok hafif kızarmış yufkanın içine ceviz parçaları serpiştirilip üzerine süt dökülerek yapılan tatlıyı denemenizi öneririm. Ar Ruha bu hafta itibariyle künefe de servis etmeye başladı.

Gitmeyi düşünürseniz belirtmemde fayda var, mekan haftaiçi her gün 10.00- 23.00 arası açık, sadece Pazar günleri kapalı. Söğülme, soğan kebabı ve patlıcanlı tepsi kebabı yemek isterseniz mekana gitmeden bir saat önce haber vermeniz gerekiyor veya gidip lahmacun ve içli köfteyle önlük yapıp sohbetinizi ederken kebabın pişmesini de bekleyebilirsiniz. Ömer ve Mahmut Beyle de mutlaka tanışın, iki kelam edin. Urfa insanının konukseverliğini, hoş sohbetini, içtenliğini İstanbul’da, Nişantaşı’nda yaşayın.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz