banner

Ne yersen O’sun

Sofranıza gelen gıdaların kaynağıyla ilgili aklınızda soru işaretleri mi var?

Gıda gibi yaşamsal bir konuda bütün kontrolün endüstri devlerine emanet edilemeyeceğini, küçük üreticilerin desteklenmesi gerektiğini mi düşünüyorsunuz?

Doktorunuzu, avukatınızı, öğretmeninizi, terzinizi tanıyor ama sizi besleyen çiftçiyi tanımıyor musunuz?

Sizin için bu sorulardan en az birinin yanıtı ‘evet’ ise, bir gıda topluluğuna dahil olmanızın vakti gelmiş demektir.

Gıda konusunda bilgi kirliliği ve eksikliği had safhada. Kentli insanın kafası karışık, güvensizlik hakim. Yaygın üretim anlayışı insan sağlığı ve ekolojik hassasiyetlerden ziyade daha az maliyetle daha fazla üretime, daha fazla kâr etmeye, niteliğe değil niceliğe odaklı. Hal böyle olunca gerçek gıdayla beslenmek isteyen kentlilerin işi oldukça zor görünüyor.

Çiftçimizi Tanıyalım!

Oysa çözüm sandığımızdan daha yakın, daha kolay. Bu kadar önemli bir konuda elini taşın altına koymaktan çekinmeyen, sağlıklı gıda arayışındaki bilinçli tüketiciler –daha doğrusu ‘türeticiler’– piyasa şartlarının zorluklarına inat doğa dostu yöntemlerle küçük ölçeklerde üretmeye devam eden üreticilerle bir araya geliyorlar. Aracıların bulunmadığı, üretenle kullananın doğrudan iletişime geçebildiği bu ‘gıda toplulukları’, başka bir üretim ve tüketim anlayışının mümkün olduğuna dair en büyük umut kaynağı belki de.

Bu toplulukların kimi Topluluk Destekli Tarım (TDT) anlayışını, kimi Katılımcı Onay Sistemi (KOS) mantığını temel alırken, kimiyse herhangi bir kavrama bağlı kalmadan ya da birden fazla modeli harmanlayarak işliyor. Hangi yolu seçerlerse seçsinler, ortak paydaları güven ve şeffaflık üzerine kurulu olmaları.

TDT’nin, KOS’un ne anlama geldiğini, dünyadan ve Türkiye’den örnekleri, bir gıda topluluğu oluştururken izlenebilecek adımları ve konuyla ilgili kaynakları www.gidatopluluklari.org sitesinde görmek mümkün.

‘Ne yersen o’sun’ demişler. Sizce de yediklerimiz hakkında sorumluluk alma zamanı çoktan gelmedi mi? Ya pasif tüketiciler olup tabağımızdakilerin kim tarafından, nasıl, ne şartlarda, ne kadar üretildiğine, kime ve neye fayda veya zarar getirdiği konusunda bizim yerimize başkalarının karar vermesine razı olacağız ya da aktif ve katılımcı birer ‘türetici’ olup üretim sürecinde söz sahibi olacağız…

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz