banner

Ne yaptın Asuman?

Sizi bilmem ama ben ‘zincir restoran’, ‘zincir kafe’ oluşumundan uzak kalmaya gayret ediyorum. Elbette genelleyemem ama zincirleşen çoğu mekanda tükettiğiniz yiyecekte ve serviste ciddi bir kalite sorunu yaşanıyor.

Bir an önce yiyip hesabı istemenizi bekleyen çalışanlar da ayrı bir huzursuzluk sebebi. Özetle keyif için çıktığınız bir gün keyifsizlenebiliyor.

Bu yüzden olabildiğince, nitelikli ürün ve hizmet sunan mekanları sizlerle paylaşmaya gayret ediyorum. Bu mekanlardan biri Moda’daki Çikolata Dükkanı. İngiltere’den Türkiye’ye döndüğümde çikolataya olan tutkumu  bilen çoğu arkadaşım bu mekanı konuşuyor, mutlaka görmemi salık veriyordu.

Çikolata Dükkanı, sahibi Yılmaz Cihan’ın bir pazar araştırma şirketinde çalışırken-pekçoklarımız gibi- plaza hayatına ve bu çalışma şeklinin getirdiği yaşam tarzına dayanamayarak işten ayrılıp hayata tat katma düsturuyla açtığı bir mekan. Yılmaz Bey mekanı ‘Modern zamanların direttiği kalıplara sığmayı reddeden bir çok kişinin desteği ve katkısı ile gerçekleşmiş bir rüya.’ olarak tanımlıyor ve mekanın hem Moda’nın insanıyla hem de Moda’nın ziyaretçisiyle çok örtüşen bir işletme olduğunu söylüyor.

Çikolata Dükkanı’ndan içeriye girer girmez sizi enfes çikolata kokusu karşılıyor. Çikolata Belçika’daki ünlü bir çikolata firmasından kuvertür (erimemiş çikolata) olarak geliyor. Belçika’da çikolata akademisine giden Yılmaz Bey kuvertür çikolatayı kendisi eritip işliyor. ‘İşimiz sıfırdan çikolata yapmak değil, yapılmış çikolatayı işlemek.’ diye de ekliyor.

Yaklaşık 40 çeşit çikolata var. Tarçınlı çikolata, antep fıstıklı beyaz çikolata, çilekli tablet çikolata (müşteriler çilekli Moda çikolatası diyormuş), hurmalı çikolata, kavunlu çikolata, portakallı çikolata ve frambuazlı pek çok çeşitle birlikte daha önce başka bir yerde denemediğim balkabaklı çikolataları var. Balkabağı çikolatası Kanaat Lokantası’nın balkabağı tatlısı kullanılarak yapılıyor. Hurmalı çikolatanın hurması Kudüs’ten, diğer çikolatalara kullanılan fıstık Siirt’ten.

İçeride sadece iki masası bulunan Çikolata Dükkanı’na pek çok kişinin her defasında uğramasının geçerli ve çok tatlı bir sebebi var. O da Asuman. Asuman bir tatlı. Bir kavanoza çilek dolduruluyor, üzerine de eritilmiş çikolata boca ediliyor. Mantığı basit ama birbirine bu kadar yakışan iki yiyeceği insanları doyuracak şekilde sunuyorlar. Yiyip bitirdikten sonra alacağınız milyon kalori sonrası ‘Ne yaptın Asuman?’ diyebilirsiniz ama bence değer.

Bir de Jülide var ki, Asuman’dan önce aslında o varmış. Çilekli sıcak çikolatadan oluşan bir tatlı o da. Bu tatlıların dışında bitter sıcak çikolata ile sütlü sıcak çikolata var.

İki çeşit de Türk kahvesi sunuyorlar. Biri ‘sultani’ dedikleri normal kahve. İçinde hiç krema, süt tozu ve süt bulunmamasına rağmen tadı sütlü gibi. Bursa’dan alıyorlar. Kahvenin yanında tüketebileceğiniz renkli drajeler de var ama drajeler kendi üretimleri değil.

Unutmadan belirtmeliyim; bu mekanda ilk defa bir çikolata kolonyası denedim. Bu ürün de Yılmaz Bey’in kendi denemeleri sonucunda ortaya çıkmış. Çok talep görünce seri halde üretilmeye başlanmış. Hatta çikolatalı kolonya yetmemiş incirli, yaseminli, limeli, narlı, akasyalı kolonya da üretmişler.

Mekan zaten Moda’da olduğu için kendinizi evinizde, mahallenizde oturmuş kahve içiyor gibi sıcak bir ortamda hissediyorsunuz ama buram buram gelen çikolata kokusunun da bunun en büyük sebebi olduğunu söylemek gerek.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz