banner

Nar Gourmet Anadolu Kolesiyonu’na Milano’dan Ödül

Anadolu’ya özgü nadide zeytinlerden üretilen özgün zeytinyağı türleri ile uluslararası literatürde yer edinmeyi hedefleyen Nar Gourmet Anadolu Koleksiyonu’nun Antalya Beylik ve Antalya Tavşan Yüreği çeşitleri, İtalya’nın Milano kentinde düzenlenen Monocultivar Olive Oil Expo2015’te Altın ödüle layık görüldü.Marka ayrıca zeytinyağı kalitesinde üstün fark yaratan üretici firmaların onurlandırıldığı Dinasty of the Year ödülünün de sahibi oldu.

Anadolu’nun doğal ve bölgesel ürünlerini, saflığını ve niteliğini özenle koruyup değer katarak sofralara sunan Nar Gourmet İtalya’nın Milano kentinde gerçekleştirilen Monocultivar Olive Oil Expo2015 organizasyonunda Nar Gourmet Anadolu Koleksiyonu ürünlerinden Antalya Beylik 9,0, Antalya Tavşan Yüreği 8,5 puan alarak Top Class sınıfında değerlendirildi. Nar Gourmet tarafından, yerinde üretilen iki zeytinyağı da Altın ödüle layık görüldü.

Türkiye’de ilk kez uygulanan “Anadolu Zeytinyağları Projesi” ile Anadolu’nun eşsiz zeytinleri kendi bölgesinde toplanıp özel olarak tasarlanan bir tır ile yerinde, mobil olarak iki saat içinde işleniyor. Proje, kusursuz naturel sızma zeytinyağı üretiminde bir ilke imza atarken, üretimde tek çeşit tek bölge özelliğini vurguluyor. Monocultivar Olive Oil Expo organizasyonunda da bir bölgeye has tek çeşit yerel zeytinlerden edilen çok nadir yağlar değerlendirilerek ödül veriliyor.

Zeytinyağı konusunda dünyanın en saygın organizasyonları ve yarışmaları arasında yer alan Monocultivar Olive Oil Expo, en büyük zeytinyağı üreticisi iki ülkeden biri olan İtalya’da her yıl gerçekleştiriliyor.

Ödüllü Anadolu Koleksiyonu Zeytinyağları:

Beylik Zeytinyağı: Antalya Manavgat’ın en canlı, en uzun ömürlü zenginlikleri arasındaki Beylik zeytinlerinden damıtıldı. Tamamen doğal olarak yetiştirilen ve elle toplanan diri zeytinler, sıcak iklimin oluşturduğu bir mikroklimada az rüzgara maruz kalarak yakıcı ve güçlü bir aromaya sahip eşsiz bir zeytinyağına hayat verdi. İçinde yüzyılların nefesiyle mutfaklara zengin bir tat getirdi.

Tavşan Yüreği Zeytinyağı: Torosların eteklerinden ovaya uzanan coğrafyada yetişen Tavşan Yüreği, sofralık bir zeytin çeşidi. Dağdan gelen sıcak havayla lezzet kazanırken, bu lezzeti yağına olduğu gibi vermekten hiç çekinmiyor. Yaşlı ağaçların bu coğrafyaya ve zeytinyağı tutkunlarına özel bir hediyesi. Tavşan Yüreği Zeytinyağı 0,1 asiditeye sahip.

Türkiye’de hedeflenmiş satış kanallarında ürünlerini 600 üzeri satış noktasında tüketici ile buluşturan Nar Gourmet, mevcut satış noktalarında derinleşmeye ve doğal ürünler pazarında özellikle reçel ve marmelat ile zeytinyağı kategorilerinde, kendi segmentinde liderliği hedefliyor.

İlk olarak 2013 yılında ABD ile başlayan ihracat, Kanada, Japonya, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya’ya kadar yayılmış durumda. ABD’de ürün çeşitliliği ve kalitesi ile tercih edilen Nar Gourmet Inc, NY’da sayısı 50’yi bulan özel satış noktasında tüketiciye ulaşıyor.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz