banner

Lezzeti Keşfe Çıkmak

Merhaba Sevgili Mutfak Ve Yemek Dostları

İnsanlar ve ülkeler arasında duvarlar olabilir, bunlar zor da yıkılabilir, ne güzeldir ki mutfaklar arasında sınır ve duvarlar yoktur. Uzak Doğu mutfağından Akdeniz’e, Afrika mutfağından güney Amerika’ya yüz binlerce lezzet, gezegende dönüşüme uğrayıp milyarlarca damağa misafir olur. Yemeğe eklenebilecek her farklı malzeme, kıtalar arasında dolaşır, yayılır, önce alışkanlık olur ve bir mutfağın vazgeçilmezi haline gelip o ülkenin karakterini oluşturur. Bu dönüşüm ve dolaşımı seviyorum çünkü sofralarımıza ve yaşadığımız dünyaya renk katmamıza olanak sağlıyor.

Yüzyıllar öncesinde denizler üzerinden ticaret yapan simsarlar ve dünyayı keşfe çıkmış Marco Polo, Evliya Çelebi gibi gezginler olmasaydı şüphesiz yediğimiz yemekler renkten, kokudan, lezzetten uzun bir süre yoksun olacaktı. Şimdilerdeyse ulaşım araçlarının, hava kargo şirketlerinin nimetlerinden faydalanıp istediğimiz an tropik bir meyveye, Arizona çöllerinde yetişen bir bitkiye veya yasemin kokulu pirinçten siyah pirince pek çok gıda ürününe anında ulaşabiliyoruz.

Bu durum, yaşam pratiği ve yaratıcılık açısından önemli olsa da hastalıkların arttığı günümüzde ‘ne yiyoruz’ sorusuna verdiğimiz cevap her zamankinden daha önemli. Dipsiz kuyu yeme içme dünyasını keşfetmeye, en sağlıklı olanı hayatımıza adapte etmeye, öğrenmeye ve paylaşmaya dünden çok daha fazla ihtiyacımız var.

Tam da bu noktada, hem sağlıklı ve nitelikli beslenme konusunda neler oluyor hem de ülkemizde ve diğer kara parçalarında kimler neler tüketiyor sorusunu bıkmadan usanmadan sormak, yemek ve gıda ilgili her türlü soruya birlikte cevap aramak için sizlerle bu sayfalarda bir araya gelmek istedim. Dolayısıyla içinden yemek ve mutfak geçen her konuda ve mekanda sizlerle buluşuyor olacağım. Umarım yemekle aranızda olan gönül ilişkisini alevlendirmeye de yardımcı olurum.

Bu keyifli yolculukta şeflerin mutfağına girerek ülkemiz şeflerini ön plana çıkarıp yabancı şefleri sizlerle tanıştıracağım. Anadolu’nun kadim lezzetleri başta olmak üzere dünya mutfağından etnik mutfaklara pek çok tarifi hikayeleri ile sizlerle paylaşacağım.

Yemekle sanatı buluşturan her yerde olup bazen yemek dizaynırlarının tasarımlarını inceleyeceğim, tasarımıyla ilgi çeken restoranlara konuk olacağım, bazen de ‘içinden yemek geçen filmler’i sizlerle birlikte değerlendireceğiz.

İspanyol tarihçi Gisela Pages baharatın tarihinden Amerikan fast food milliyetçiliğine, Fransız yemek devriminden sosların gelişimine kadar pek çok tarihi anekdotu bizlerle paylaşacak.

Lezzet Dedektifi bölümünde gıda firmalarının üretim tesislerini gezip sofralarımıza gelen ürünlerin üretim aşamalarını, lezzet sırlarını öğreneceğiz. Dalından sofraya ve organik yaşam sayfalarında sebzeyi, meyveyi, reçeli, peyniri, kaymağı kendi eliyle üreten, yumurtasını (tavuğunu) kendisi yetiştiren çiftçiyi ziyaret edip dalından sebze meyve toplayacağız.

Pasta tasarımcılarının düğün, diş buğdayı, doğum günü, parti, yeni yıl ve özel konseptli cupcake örneklerini ve tariflerini bulacağınız bölümlerin yanı sıra çocuklarla mutfak atölyelerine girip una dokunuşlarını, hamura şekil vermelerini birlikte izleyeceğiz.

Coffeerem kahvenin eşsiz kokusunu takip ederek yeni açılan kahve dükkanlarını bizlerle buluştururken, Çay Gurmesi şehrin dört bir yanından lezzetli çay ve mekan önerilerini paylaşacak.

Alaçatı ot festivali, Kaybolan Lezzetler, Mutfakta Edebiyat.. gibi yemek festivallerini duyurmanın yanı sıra yurt dışındaki festivallerden de eğlenceli kareler sunacağız. Kampüslerde gençlerle yemek tartışıp, yemek bloggerlarıyla buluşacağız. Sevdiğiniz isimlerle, ağız sulandıran gurme sohbetlerimiz olacak.

Özetle, dağda, bağda, teknede, karavanda, restoranda, gökyüzünde her nerde yemek varsa hulyamutfakta.tv orada olacak. Siz de bu sonu gelmez yemek yolculuğunda bana eşlik etmek isterseniz bir tık uzağınızda olacağım.

Damağınız şen, gününüz aydınlık olsun.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz