banner

More Restaurant’ta Antep Sofraları

Taksim Midtown Hotel içerisindeki More Restaurant her ay sunduğu farklı konsept menülerine devam ediyor. Mart ayında Gaziantep’e özel lezzetleri bu mutfağı sevenlerle ‘Antep Sofraları’ konseptiyle buluşturan mekanda pek çok yöresel lezzet denedim.

Misafirlere yemek öncesi küver olarak servis edilen Antep ezmesi, Mutabbal, Gavurdağı Salatası, Muhammara, Abagannuş geldi.

Başlangıç olarak soğuk havada içimizi ısıtan Lebeniye Çorbası, sarımsaklı, yeşil fıstıklı pide ve naneli tereyağı sosu eşliğinde servis edildi.

Ara sıcaklarda Antep mutfağının vazgeçilmezi olan İçli Köfte, tane yeşil Antep fıstığı ile yapılan Kıymalı Firik Pilavı ve Kuru Patlıcan, Biber ve Haylan Kabağı ile yapılan Etli Kuruluk Dolması’ndan denedim.

Masanın yıldızı lavaş ekmeği ile gelen Ali Nazik Kebabı idi. En çok merak ettiğimse Fırında Simit Kebabı. İkisi de damağımı şenlendirdi.

Finalde ise pek çok restoranda dönemin trendi olan Künefe geldi. Künefeye ek olarak istediğim Keşkül’ün kıvamı ve damakta bıraktığı lezzet enfesti.

Executive Şef Ali Davut ve ekibinin hazırladığı Antep Sofraları konseptli menü 23 Mart’a kadar Midtown Hotel More Restaurant’ta denenebilir.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz