banner

Mardin’in Derik zeytini

Zeus bir gün der ki: “İnsanlığa en değerli armağanı veren tanrı ya da tanrıça yeni kurulan kentin sahibi olacaktır.” Deniz Tanrısı Poseidon ve bilgelik tanrıçası Athena yarışmaya başlar. Poseidon üç dişli çatalını bir kayaya saplar ve insanları uzak yerlere götürerek savaşlar kazanacak “at”ı yaratır. Athena ise mızrağını yere saplayarak onu bir ‘zeytin ağacı’na dönüştürür. Şehir halkı Athena’yı seçer ve şehre Athena adı verilir.

Bu seçim ‘at’ yerine ‘zeytin ağacı’nı seçmek değildir sadece. Halk bu seçimiyle aynı zamanda göçebelik yerine yerleşikliği, savaş ve talan yerine barış ve uygarlığı seçmiştir. Bu nedenledir ki zeytin dalı barışın simgesi olarak günümüze kadar gelmiştir. Bilenler ‘Zeytinin içinde aslında tarih vardır, mitoloji vardır’ der ve geçmişi yüzyıllara dayanan bu eşsiz bitkiyi öve öve bitiremezler.

Gemlik, Ayvalık, Altınoluk, Edremit, Nizip, Nazilli ve çevrelerinde yetişen zeytin ve zeytinyağı herkesçe malumdur ancak şu ana kadar bu coğrafyalar dışında, hiç denemediğim bir zeytin çeşidi var ki, beni tadından önce boyutlarıyla şaşırtmayı başardı.

Bir kase zeytini ekmeksiz, katıksız yiyesiniz geliyor

Geçmişin hem tarih hem mimari kokan sokaklarıyla ün salan Mardin’in, Mazı Dağları sırtına dayanmış Derik ilçesinde yetişen özel bir zeytin bahsettiğim. Görünüşüne bakıp mercimek kadar küçücük zeytin ne lezzeti olur ki demeyin, o minicik, çekirdekli ufaklıkların tadı, yağı, tuzu, tadanın ağzını sulandırıyor. Bir kez denedikten sonra oturup bir kase zeytini ekmeksiz, katıksız yiyesiniz geliyor.

Lezzeti güzel, kendisi kıt bu endemik bitkinin salamurasını bulabilmeniz için Mardinli bir arkadaşınızın veya ahbabınızın olması şart çünkü birkaç senedir kurak geçen iklim sebebiyle önceki yıllarda alınan hasadın yarısı alınabiliyor. Dolayısıyla çok az olan bu ender Derik zeytini, kapanın elinde kalıyor. Korkarım yakında anzer balı gibi sıraya girilip alınabilecek.

Yılda 5 ton rekolte

İlçe halkının yüzde 50’sinin geçim kaynağı olan Derik zeytininden yılda 5 ton rekolte elde ediliyor. Diğer illere göre düşük bir oran olsa da Mardin iklimi koşullarında bu miktar gayet iyi olarak yorumlanıyor.

Türkiye’deki zeytin bahçeleri

Zeytine ve zeytinyağına merak duyanlar ve zeytinin büyülü macerasına katılmak isteyenler için gazeteci Celal Başlangıç’ın Komili sponsorluğunda hazırladığı ‘Trilye’den Yusufeli’ne, Adatepe’den Derik’e Hayat Ağacıyla Yaşayanlar’ kitabını öneririm. Kitapta Türkiye’nin dört bir yanındaki zeytin bahçelerine girecek, zeytin ağaçlarının kökeninin Tevrat, İncil ve Kuran’a kadar gittiğini ve yeryüzündeki ilk ağaç olduğunu öğrenince şaşıracaksınız.

Kitap bana yetmez yerinde görmeliyim derseniz her yıl gerçekleşen ‘zeytin hasadı’nı takip edin, özellikle Ayvalık, her yıl zeytin hasadı festivali konusunda başarıyla ve istikrarla ilerlemeye devam ediyor.

Etiketler İlgili
Bu haberlerde ilginizi çekebilir..
Yorumlar

Comments are closed.

Menümüz